Aile sağlığı merkezi çalışanlarının sürdürülebilir beslenme hakkında bilgi, tutum, davranışlarının ve diyet kalitelerinin değerlendirilmesi: Kırklareli il merkezi örneği
Evaluation of knowledge, attitudes, behaviors about sustainable nutrition and diet quality of family health center employees: The case of Kırklareli city center
  1. Tez No: 783334
  2. Yazar: SİMGE KAYAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aile sağlığı merkezinde çalışan aile sağlığı hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının sürdürülebilir beslenme hakkında bilgi, tutum, davranışları ve diyet kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışma, Kırklareli Merkez İlçe'deki ASM'lerin 24'ü (%42,90) hekim, 23 'ü (%40,40) hemşire ve 10'u (%17,50) ise ebe olmak üzere 57 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara; demografik özellikler, antropometrik özellikler, beslenme alışkanlıkları, sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışları ölçeği, Akdeniz diyeti bağlılık ölçeğini içeren anket yüz yüze uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to evaluate the knowledge, attitudes, behaviors and diet quality of family health physicians and family health personnel working in the family health center about sustainable nutrition. The study was carried out on 57 people, 24 (42.10%) physicians, 23 (40.40%) nurses and 10 (17.50%) midwives in Family Health Centers in Kırklareli Central District. To the participants; The questionnaire including demographic characteristics, anthropometric characteristics, nutritional habits, sustainable and healthy eating behaviors scale, Mediterranean diet adherence scale was applied face to face.