Emirdağ Karacalar köyü Alevi/Kadiri topluluğunun dini ritüellerinde müziğin yeri
The importance of music in the religious rituals of Emirdağ Karacalar village Alavi/Kadiri community
  1. Tez No: 820915
  2. Yazar: MUHAMMET YALÇINÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Teorisi ve Etnomüzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Emirdağ Karacalar köyü Alevi/Kadiri topluluğu, gerek inanç biçimleri gerek dini ritüelleri konusunda, genel kabul görmüş ya da bir takım tanımlamalarla bir çerçeveye oturtulmaya çalışılan,“Alevilik”inanç biçimine yeni bir tanım ve bakış açısı getirmektedir. Dini inançlarını İslam dinin özü olarak yaşadıklarına inanan Karacalar köyü Alevi/Kadiri topluluğu; semahlarını bir cem evi çatısı altında değil Hak Halili Dergâhında“muhabbet”adı altında yapmaktadırlar. Dergâhın bitişiğinde bulunan“türbe cami”, hem Ramazan hem Muharrem orucunu tutmaları, Hz. Muhammed ve Hz. Ali'ye, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'e ve Ehlibeyt'e olan derin bağlılıkları, ayrıca isimlerinin önündeki Kadiri ismi onları günümüz algısına göre Sünni olarak göstermektedir. Tez çalışmada öncelikle Anadolu'da tasavvufi hareketler incelenmiş, ardından Alevilik ve Kadirilik kavramlarına değinilmiştir. Bu bağlamda Alevi/Kadiri toplumunun dini ritüellerinde müziğin yeri kimlik tanımlamaları ve performans teori kapsamında açıklanmaya çalışılmıştır. Alan araştırması yöntemi kullanılan çalışmada veriler görüşme tekniği ile toplanmıştır. Bu görüşmeler ışığında toplumun anlam dünyası, kimlik tanımlamaları açıklanmıştır. Bunun yanında Alevi/Kadiri toplumunun üretmiş olduğu deyişler derlenerek Alevi/Kadiri müziği ile Emirdağ müzik kültürü arasında bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emirdağ Karacalar village Alevi/Kadiri community brings a new definition and perspective to the“Alevism”belief form, which is generally accepted or tried to be framed with some definitions, both in terms of belief forms and religious rituals. The Alevi/Kadiri community of Karacalar village, who believe that they live their religious beliefs as the essence of Islam do their semahs not under the roof of a cem house, but under the name of“muhabbet”in the Lodge of Hak Halili. The“mausoleum mosque”located next to the lodge, fasting in both Ramadan and Muharram,their deep devotion to Hz. Muhammad and Hz. Ali, Hz. Hasan and Hz. Hussein and Ahl al-Bayt, as well as the name Qadiri in front of their names, show them as Sunni according to today's perception. In the thesis study, first of all, the sufistic movements in Anatolia were examined, then the concepts of Alevism and Kadirism were mentioned. In this context, the place of music in the religious rituals of the Alevi/Kadiri community has been tried to be explained within the scope of identity definitions and performance theory. In the study using field research method, data were collected by interview technique. In the light of these interviews, the meaning world and identity definitions of the society have been explained. Besides, a comparison was made between Alevi/Kadiri music and Emirdağ music culture by compiling the idioms produced by the Alevi/Kadiri society.