Yerel medyanın güncel sorunları: Konya örneğinde niteliksel bir araştırma
Current issues of local media: A qualitative research in the case of Konya
  1. Tez No: 783408
  2. Yazar: ADEM SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Konya yerel medyasının temel sorunlarını tespit edip, problemlerin çözümüne yönelik uygulanabilir öneriler sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Siyaset, kültür, spor, ekonomi ve asayiş gibi alanlarda toplumu bilgilendirme vazifesi üstlenen yerel medya, bu vasfının yanında yerel yönetimlerin takip edilmesine, denetlenmesine de öncülük etmektedir. Bu çalışmada, yerel medya kavramı ve yerel medyanın yaşadığı temel sorunlar ele alındıktan sonra Konya'daki yerel medya çalışanları, yerel medya idarecileri ile akademisyenler, belediye başkanları ve Gazeteciler Cemiyeti ile gerçekleştirilen görüşmelerden hareketle problemlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çıkış yolları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ulaştığı bulgulara göre yerel medyanın en önemli sorunları; mali sıkıntılar, haber kaynaklarına ulaşmada yaşanan güçlükler, özgürce yayın yapılamaması, çalışma koşullarının ağır olması, ücretlerin yetersizliği, nitelikli eleman eksikliği, sendikal hakların verilmemesi ve kurumsal kimliğin oluşturulamamasıdır. Bu sorunların çözümü için yerel medyanın yeni yatırımlar yapması, teknolojiyi yakalaması, istihdam olanaklarını artırması gerekmektedir. Yerel medyaya, bankalar aracılığıyla hibe verilmesi ya da uzun vadeli, faizsiz kredi sağlanması, maliyetlerin azaltılmasına yönelik gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, çözüm önerileri arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the main problems facing Konya's local media sector and to offer applicable suggestions for these problems. Local media undertakes an informative function for the public regarding matters of politics, culture, sports, economy and security, in addition to spearheading the monitoring and overseeing of local administrations. In regions where local media is not active or acting under the directives of local administrations without being permitted to criticize, democracy weakens and the welfare of the citizenry stagnates. This study initially addresses the notion of local media and the main problems facing it, after which it progresses to offer solutions for these problems whilst relying on the interviews conducted with those who work in Konya's local media, local media executives, academics, mayors of municipalities and society of journalists. The study finds that the most important issues facing local media are; financial problems, challenges in obtaining news sources, lack of freedom of the press, severe work conditions, insufficient pay, lack of qualified staff, denying of union rights and inability to establish corporate identity. In order to solve these problems, local media need to make new investments, catch up with technology and increase employment opportunities. Giving grants to the local media through banks or providing long-term, interest-free loans, making necessary legal arrangements to reduce costs are among the solution suggestions.