Kadına yönelik şiddet ve aileye etkisi Afganistan örneği
Violence against women and its impact on the family the case of Afghanistan
  1. Tez No: 783422
  2. Yazar: HANİFA JAMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada kadına yönelik şiddet ve bu şiddetin ailelere etkisi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde şiddet, şiddet türleri, kadına ve çocuklara yönelik şiddet, aile ve kadın hakkında genel olarak teorik bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Afganistan'da kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetle ilgili genel dinamikler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Afganistan'da kadına yönelik şiddet vakaları ve bu şiddetin aileler üzerindeki etkisi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu çalışmanın araştırma kısmı ise Türkiye'de yaşayan mülteci kadınlara yönelik şiddet, bu şiddetin aileye etkisi ve aile içi şiddeti analiz edebilmek için Afgan mülteci kadınlarla yapılan görüşmelerden elde edilen verileri içermektedir. Afgan toplumunda evli kadınların yaygın biçimde şiddete maruz kalmaktadır. Bu durumun nedenleri ise; kadınların gelirinin olmaması, erkek çocuk doğurmaması, her hangi bir konuda kocasının ya da kocasının ailesinin rızasını alma zorunluluğu ve kadının iki aile arasında var olan kan davasını bitirme amaçlı evlendirilmesidir. Araştırmada 18-46 yaş arası kadın katılımcılarla görüşülmüştür. 15 katılımcının tümü fiziksel ve psikolojik şiddete, bununla beraber bazı katılımcılar cinsel ve ekonomik şiddete maruz kalmıştır. Afganistan toplumunda kadınlara yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin yaygınlığını bu araştırmada elde edilen bulgular da desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, information was given about violence against women and the effects of this violence on families. In the first chapter, general theoretical information about violence, types of violence, violence against women and children, family and women is given. In the second part, the general dynamics of violence against women and domestic violence in Afghanistan are explained. In the third part, information about the cases of violence against women in Afghanistan and the effect of this violence on families is given. The research part of this study includes the data obtained from interviews with Afghan refugee women in order to analyze violence against refugee women living in Turkey, the impact of this violence on the family and domestic violence. Married women are commonly exposed to violence in Afghan society. The reasons for this situation are; women have no income, do not give birth to a son, have to obtain the consent of her husband or her husband's family in any matter, and marry the woman to end the blood feud between the two families. In the study, female participants between the ages of 18-46 were interviewed. All 15 participants were subjected to physical and psychological violence, while some participants experienced sexual and economic violence. The findings of this study also support the prevalence of physical and psychological violence against women in the Afghan society.