Mükemmeliyetçilik ile yeme tutumları arasında öz şefkatin aracı rolü
The mediator role of self compassion in the relationship between perfectionism and eating attidutes
- Tez No: 783435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI BURÇAK TAŞÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmada mükemmeliyetçilik ile yeme tutumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple, mükemmeliyetçilik ile yeme tutumları arasındaki ilişkide sosyal öz duyarlıkin aracı rolü değerlendirilecektir. Araştırmanın örneklemi 18-45 yaş tüm bireylerden toplam 350 katılımcıdan oluşacaktır. Veri toplama aşamasında Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (ÇBMÖ), Öz-Duyarlık Ölçeği (ÖDÖ) ve Yeme Tutumu testi (EAT) kullanılacaktır. Korelasyon analizine göre mükemmeliyetçilik, yeme tutumları türü ve öz duyarlık arasında anlamlı ilişki bulunduğu takdirde yapısal eşitlik modeli kurulacaktır. Buna göre mükemmeliyetçilik ve yeme tutumları arasındaki ilişkide öz duyarlıkin aracı yönüne bakılacaktır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre mükemmeliyetçilik, öz duyarlık ve yeme tutumları arasında anlamlı ilişkiler bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to evaluate the relationship between perfectionism and eating attitudes.Therefore, the mediating role of social self-compassion in the relationship between perfectionism and eating attitudes will be evaluated. The sample of the study will consist of a total of 350 participants from all individuals aged 18-45. While the data has been collected, Multidimensional Perfectionism Scale (MCS), Self-Compassion Scale (SCA) and Eating Attitude test (EAT) will be used. According to the correlation analysis, if there is a significant relationship between self-compassion, perfectionism and types of eating attitudes, a structural equation model will be established. Accordingly, the mediator aspect of self-compassion will be examined in the relationship between perfectionism and eating attitudes. According to the results of the correlation analysis, a meaningful relationship between perfectionism, self-compassion and eating attitudes are expected to be seen.