Tam öğrenme modeli temelli eğitimin kimyasal biyolojik radyolojik ve nükleer tehlikelerde öğrenci hemşirelerin uygulama becerilerine etkisi
The effectiveness of based on mastery learning model for the improvement of the practice skills of undergraduate nurses in chemical biological radiological and nuclear hazards
  1. Tez No: 783436
  2. Yazar: DERYA ASLAN HUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK NİHAL ESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Araştırmanın amacı, Tam Öğrenme Modeli temelli Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer tehdit ve tehlikelere yönelik Eğitim Programı'nın (TÖM-KBRN Eğitim Programı) öğrenci hemşirelerin kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehdit ve tehlikelerde bilgi, tutum, öz yeterlilik ve beceri geliştirmesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Araştırmada tam deneysel tasarım tipi kullanıldı. Araştırmanın örneklemini 104 4.sınıf hemşirelik öğrencisi (52 deney, 52 kontrol) oluşturdu. TÖM-KBRN Eğitim Programı dört hafta, haftada bir gün olmak üzere deney grubundaki öğrencilerle, yüz yüze teorik ve uygulamalı eğitim olarak yürütüldü. Yeni üniteye geçme kriteri olarak Tam Öğrenme Modeli kapsamında belirlenen“Öğrenme Hedefi”katılımcıların %80'inin ünite izlem testlerinden en az 70 puan alması olarak belirlendi. Veriler“Birey Bilgi Formu”,“Hemşirelik Öğrencisi KBRN Bilgi Testi”,“Hemşirelik Öğrencisi KBRN Tutum Ölçeği”,“Hemşirelik Öğrencisi KBRN Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanılarak girişim öncesi, girişimin hemen sonrası, girişimden sonraki 1. ve 3.aylarda toplandı. Ayrıca yalnızca deney grubundaki öğrencilerden işlenen üniteye dair“Öğrenme Hedefi”ne ulaşılıp ulaşılamadığını kontrol etmemizi sağlayan ünite izlem testleri kullanılarak bilgi puanları toplandı. Beceri eğitimleri esnasında deney grubundaki her öğrenci için“START Triyaj ve JumpSTART Triyaj Beceri Check Listi”, Gaz Maskesi Takma–Çıkarma Beceri Check Listi, C Tipi Kıyafet Giyme-Çıkarma Beceri Check Listi ile ikişer kez gözlemlenerek puanlandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve MannWhitney U testi, Ki-kare (chi-square), Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanıldı. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 22,039±0,839'dur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the effect of the Education Program based on the Mastery Learning Model for Chemical, Biological, Radiological, and Nuclear threats and hazards (MLM-CBRN Education Program) on student nurses' knowledge, attitude, self-efficacy, and skill development in chemical, biological, radiological and nuclear threats and hazards. The complete experimental design type was used in the study. The study sample comprised 104 4th-year nursing students (52 in the experimental group, 52 in the control group). The MLM-CBRN Education Program was carried out with the students in the experimental group face-to-face as theoretical and practical education once a week for four weeks. As a criterion for starting a new unit, 80% of the participants needed to receive minimum 70 points from the unit follow-up tests in line with the“Learning Objective”determined within the scope of the Mastery Learning Model. The data were collected before and right after the intervention and in the 1st and 3rd months after the intervention using the“Personal Information Form,”“Nursing Student CBRN Knowledge Test,”“Nursing Student CBRN Attitude Scale,”and“Nursing Student CBRN Self-Efficacy Scale.”Moreover, only the knowledge scores of the students in the experimental group were collected using the unit follow-up tests, which enabled us to check whether the“Learning Objective”related to the unit taught was achieved. During the skill training, the“START Triage and JumpSTART Triage Skill Check List,”Gas Mask Wearing-Removing Skill Check List, and Level C Clothes Wearing-Removing Skill Check List were scored for each student in the experimental group after observing the students twice. For the data analysis, the descriptive statistics and Mann-Whitney U test, chi-square test, and Wilcoxon signed-rank test were used. The mean age of the students who participated in the study is 22.039±0.839 years. According to our research findings, a significant difference (p0.05).