Küreselleşmenin işletmelerin personel seçme yöntem ve teknikleri üzerine etkileri : Hacettepe Üniversitesi teknokent örneği
Effects of globalization on employee selection methods and techniques of enterprises : The case of Hacettepe University teknocity
- Tez No: 234510
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
20.yüzyılın son çeyreğinden itibaren işletmeleri etkileyen; küreselleşme, değişim, değişen rekabet anlayışı ve özellikle bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişme ve ilerlemeler neticesinde iş dünyası, tarihindeki en büyük değişimi yaşamakta, iş dünyasının temel aktörlerinden olan işletmelerin temel politikaları da bu değişimden etkilenmektedir.Günümüzde ileri teknoloji, işletmelerin yüksek nitelikli işgörenlere duyduğu ihtiyacı artırmaktadır. İnsan kaynağının artan önemi, iky'nin de her koşulda önemini artırmaktadır. Bu gelişme ve değişmeler İKY'ni yakından etkilemiş ve gelinen son nokta ; E-İKY olmuştur.Bu çalışmanın amacı, hızlı değişim ve küreselleşme sürecinin işletmelerin personel tedarik süreci üzerindeki etkilerini, olumlu ve olumsuz yönleriyle inceleyerek, bilişim teknolojileri yoluyla aday toplamanın bu değişim süreci içerisindeki yeri ve önemini tespit etmektir.Bu amaç doğrultusunda çalışmada genel olarak son yıllarda kullanımı hızla artan e-iky ve e-işe alım süreçlerindeki gelişmeler ele alınmıştır. İşletmelerin bu sistemleri kullanma amaçları sorgulanırken ortaya çıkan olumlu ve olumsuz yansımalar tartışılmıştır. Nicel araştırma tekniklerinden alan araştırması tekniğinin kullanıldığı çalışmada, veri toplama aracı olarak3 bölümden oluşan bir görüşme formu geliştirilmiş ve 72 firmada; toplam 72 yöneticiye yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır.Çalışmanın son bölümünde, Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezinde faaliyette bulunan Ar-Ge firmalarının; iky uygulamalarında bilişim teknolojilerinden ne ölçüde yararlandıkları ve iky faaliyetlerinin elektronik ortama aktarılması ile sağladıkları avantajlar ve zararlar belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun için; araştırma kapsamındaki firmaların e-iky uygulamalarından yararlanma düzeyleri, geçmişteki yararlanma düzeyleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre;e-iky 'ne geçiş; insan kaynakları departmanının ve uzmanlarının firma içerisindeki etkinliklerini arttırmış ve günümüz rekabet ortamı içerisinde firmaların ihtiyaç duydukları nitelikteki insan kaynağına ulaşmalarında büyük oranda zaman ve maliyet avantajı elde etmelerini sağlamıştır.Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar; Türkiye 'de küreselleşme sürecinin etkisiyle kullanımı yaygınlaşan yeni teknolojilerin iky 'ne etkisi ile ilgili daha geniş kapsamlı çalışmaların ilgi çekici sonuçlar verebileceğini göstermektedir. Beşeri sermayenin ve yeni teknolojilerin öneminin arttığı günümüz rekabet ortamında, yeni teknolojilerin insan kaynakları uygulamalarında kullanımının daha makro düzeyde incelenmesi ile Türkiye'de teknoloji altyapı yatırımlarının arttırılmasında yeni açılımlar getirilebilecektir.Anahtar Sözcükler1. Küreselleşme2. Beşeri Sermaye3. E-İnsan Kaynakları Yönetimi4. E-İşe Alım
Özet (Çeviri)
Business world has been experiencing the biggest change, as a consequence of globalisation, alteration, changing understanding of competitiveness and developments-advances especially in information and communication technologies while affecting enterprises since the last quarter of 20th century, so the main policies of enterprises, which are of the basic actors of business world are also affected from this change.Nowadays, advanced technology increases enterprises? need for qualified employee. Increasing importance of human resource also increases the importance of HRM at all conditions. These developments and alterations have deeply affected HRM and thus the utmost point has happened to be; e-HRM.Objective of this study is to determine place and importance of gathering candidates through information technologies in this alteration course by examining, quick alteration and globalisation process? impacts on enterprises? employee provision processes with pros and cons.In accordance of this objective, developments in e-HRM and e-recruiting processes, which have been widely used in recent years, are depicted largely. While questioning motives of enterprises for practicing these systems also positive and negative reflections arose, were debated. In addition to using field research technique of the quantitative research techniques, an interview form composed of 3 categories has been created and practiced in 72 companies; by interviewing 72 managers face to face, as a means of data collection.In the final part of study, R&D companies?, established in Hacettepe University Technology Development Zone, rate of information technologies benefited from HRM applications and pros versus cons obtained by transferring HRM activities to electronic environment, were tried to be defined. In order to do this, utilisation level from e-HRM applications were compared with their previous utilisation levels. Due to obtained results, transition to e-HRM, has increased the effectiveness of human resources departments? and specialists? in the company and provided substantial amount of time and lower costs in the competitive environment for reaching the required qualified human resource of present day .Conclusions of this study monitor that the new technologies, widely used by the effect of globalisation, would lead to outstanding results in HRM. In a competitive environment of present day where the importance of human capital and new technologies increases, by examining new technologies? usage in human resources applications in macro level, new expansions on boosting technology infrastructure investments in Turkey would be available.Key Words1.Globalization2.Human Capital3.E-Human Resources Management4.E-Recruiting