Dünya'da ve Türkiye'de referandumlar
Referendums in the world and in Türkiye
- Tez No: 783453
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP CÜNEYT AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Referandumlar, günümüz demokrasilerinde, halkın hür iradesine başvurulan en etkili yöntemlerden biridir. Temsili demokrasilerde ortaya çıkan problemlerin kısmen bile olsa giderilmesi yönünde başvurulan demokrasi araçlarındandır. Referandumların amacı, vatandaşların fikirlerini sandıkta aracısız ve özgürce ifade etmelerini sağlamaktır. Günümüzde referandumlar hem bölgesel, hem de yerel bazda sıklıkla uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Dünya'da ve Türkiye'de yapılan bazı referandumların neden-sonuç ilişkilerini araştırmaktır. Bu araştırma, referandumların siyasi, ekonomik ve sosyal etkilerini ve oy oranlarını incelemektedir. Ayrıca, referandumlar sonucunda kısmen veya tamamen kabul edilen yeni anayasa değişiklikleri de gözden geçirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Referendums are one of the most effective methods in today's democracies, using the free will of the people. It is one of the instruments of democracy that serves to eliminate, even if only partially, the problems that arise in representative democracies. The purpose of referendums is to allow citizens to express their ideas freely and without intermediaries at the ballot box. Today, referendums are frequently applied both on a regional and local basis. The aim of this study is to research the cause-effect relationships of some referendums held in the World and in Türkiye. In this study, the political, economic and social impacts and voting percentages of the referendums are examined. In addition, new constitutional amendments that have been approved in part or in full in referendums are also subject to review.