Premenstrual sendromun çalışan kadınların işle ilgili yaşam kalitesi, işe devamlılık durumu ve iş performansı üzerindeki etkisi: Kesitsel araştırma
The effect of premenstrual syndrome on work-related quality of life,work attendance and work performance of working women: A crosssectional study
- Tez No: 783457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU AYHAN BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Premenstrual sendrom menstrual siklusun luteal fazında görülen menstruasyonun başlamasıyla son bulan bilişsel, somatik, davranışsal ve duygusal belirtilerle karakterize genellikle orta ve genç yaştaki kadınlarda görülen döngüsel bir bozukluktur. Premenstrual sendrom çoğu kadını hafif, orta ya da şiddetli biçimde etkilediği için kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Çalışan kadınlar günlük yaşamının büyük bir kısmını iş yerinde geçirdiği için premenstrual sendromun iş hayatını olumsuz etkilediği düşünülmektedir. Çalışmada premenstrual sendromun çalışan kadınlarda iş yaşam kalitesi, işe devamsızlık durumu ve iş performansına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma, araştırma türlerinden biri olan tanımlayıcı kesitsel tipte planlanmıştır. Çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Polikliniklerine başvuran 18-55 yaş arası çalışan kadınlara anket formu elden verilerek doldurtulmuştur. Elden doldurma imkanı olmayan kadınlara ise formun Google Forms üzerinden hazırlanan çevrimiçi versiyonu, çalışmaya katılma izinleri sözlü olarak alındıktan sonra, iletilerek doldurtulmuştur. Anket formu 46 sorudan ve Premenstrual Sendrom Ölçeğinden oluşmaktadır. Çalışma için toplamda 420 çalışan kadına ulaşılmıştır. 50 kadın çeşitli nedenlerle örneklemden çıkarılmış ve toplamda 370 kadına anket formu uygulanmıştır.“Premenstrual Sendrom Ölçeği”uygulanmış olan kadınlardan PMS ile uyumlu olan kadınlar araştırma grubunu, PMS ile uyumlu olmayanlar ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Çalışma sonuçları IBM SPSS.23 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Premenstrual syndrome is a cyclical disorder that is characterized by cognitive, somatic, behavioral, and emotional symptoms seen in the luteal phase of the menstrual cycle and ends with the onset of menstruation, usually seen in middle and young aged women. Premenstrual syndrome adversely affects women's quality of life because it affects the majority of women slightly, moderately, or severely. Due to the fact that working women spend the majority of their day at work, premenstrual syndrome is regarded to have a negative impact on business life. The purpose of study was to ascertain how premenstrual syndrome affected working women's work performance, work attendance, and quality of work life. Working women between the ages of 18 and 55 who applied to the Department of Family Medicine Outpatient Clinics at Hacettepe University Faculty of Medicine were given a form to complete. To the women who were unable to complete the form in the hospital, after receiving their verbal assent to participate in the study, the online version of form created using Google Forms submitted and asked to fill the form out. The survey form consists of 46 questions and“Premenstrual Syndrome Scale”. A total of 420 working women were reached for the study. 50 women were excluded from the sample for various reasons, and a survey form was applied to 370 women in total. The women who were compatible with PMS on the“Premenstrual Syndrome Scale”were assigned to the research group, whereas those who were not compatible with PMS were assigned to the control group. Study results were analyzed using the IBM SPSS.23 (IBM Inc., Chicago, IL, USA) program.