Mide adenokanserlerinde preoperatif CRP/Albümin oranının postoperatif sağkalım üzerine etkisi
The effect of preoperative CRP/Albümin ratio on postoperative survival in gastric adenocarcinomas
  1. Tez No: 783456
  2. Yazar: KANAN ISMAYILZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN ÖZGÜR SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: C – reaktif protein (CRP) ve albumin vücutta sistemik inflamatuar cevabın biyolojik belirteçleri olup, bu değerlerin oranının (CRP/Albumin) kanser hastalarında düşük sağkalım ile ilişkili olduğu ortaya koyulmuştur. Biz de kliniğimizde mide adenokanseri nedeniyle opere edilen hastalardan retrospektif olarak ameliyat öncesi ölçülen CRP/Albumin oranının ameliyat sonrası sağkalım üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışma için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 22-10.1T/13 numaralı etik kurul onayı alındı. Mayıs 2013 ile Aralık 2020 tarihleri arasında kliniğimizde mide adenokanseri nedeniyle elektif olarak opere edilen hastalar retrospektif olarak taranmıştır. Perioperatif olarak sistemik metastaz saptanmayan ve postoperatif cerrahi komplikasyon gelişmeyen 208 hastada preoperatif CRP/Albumin oranı hesaplanmış ve postoperatif sağkalım süresi ile ilişkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada adenokanser dışı patolojisi olan ve perioperatif sistemik metastazı olan hastalar, palyatif amaçla opere edilen ve acil/yarıacil opere edilen hastalar çalışma dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
AİM: C-reactive protein (Crp) and albumin are biomarkers of systemic inflammatory response in the body, and the ratio of these values (Crp/Albumin) has been shown to be associated with lower survival in cancer patients. We also aimed to investigate the effect of Crp/Albumin ratio measured preoperatively on postoperative survival in patients who were operated for gastric adenocarcinoma in our clinic. MATERIALS AND METHODS: 22-10.1T/13 ethics committee was initiated from Ege University Medical Faculty Medical Research Ethics Committee for the study. Patients who were operated electively for gastric adenocarcinoma in our clinic between May 2013 and December 2020 were investigated retrospectively. The preoperative Crp/Albumin ratio was calculated in 208 patients who did not have perioperative systemic metastases and did not develop postoperative surgical complications, and its relationship with postoperative survival time was investigated. In this study, patients with non-adenocancer pathology and patients with perioperative systemic metastases were excluded from the study.