Akciğer rezeksiyonu sonrası hastaların anksiyete, umutsuzluk ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of anxiety, hopelessness and depression levels of patients after lung resection
  1. Tez No: 783479
  2. Yazar: BURCU YEŞİLBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA ŞİMŞEK YABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: İlerleyen teknoloji ve modern tıp bilimi ile cerrahi büyük önem kazanmış ve göğüs cerrahisi de hızlı değişime uyum sağlamış, akciğer rezeksiyonu ile tedavi daha da önem kazanmıştır. Bu araştırmada, akciğer rezeksiyonu sonrası hastaların depresyon, anksiyete ve umutsuzluk durumları ve bu değişkenlerin birbirleriyle ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Kasım 2019-Mayıs 2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Araştıma ve Uygulama Hastanesi göğüs cerrahisi kliniğinde akciğer rezeksiyonu geçiren 177 hasta ile gerçekleştirildi. Katılımcılara operasyon sonrası sosyodemografik bilgi formu, Beck umutsuzluk ölçeği, Beck depresyon ölçeği ve durumluk-süreklilik kaygı envanteri uygulandı. Çalışmanın istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics 23 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışma sonucunda katılımcıların yaş ortalaması 57,75±6,65 olarak bulundu ve hastaların %61,6'sı erkekti. Ayrıca hastaların %77,4'ü evli, %72,9'u çocuk sahibi olduğunu belirtti. Çalışmamızın sonuçlarında hastaların %25,4'ünün aktif sigara kullandığı, %55,9'unun ise daha önce sigara kullandığı belirlendi. Hastaların umutsuzluk ölçek puanı ortalaması 7,71±5,41 olarak bulundu. Verilere bakıldığında katılımcıların %33,3'ünde minimal, %23,7'sinde hafif, %28,2'sinde orta ve %14,7'sinde şiddetli umutsuzluk durumu belirlendi. Depresyon ölçek puanı ortalaması ise 38,38±7,66 olarak belirlendi ve katılımcıların %1,7'sinde hafif, %11,9'unda orta ve %86,4'ünde ciddi depresyon düzeyleri saptandı. Durumluk kaygı puanı ortalaması 50,73±6,02 ve süreklilik kaygı puanı ortalaması 50,82±3,91 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: With the advancing technology and modern medical science, surgery has gained great importance, and thoracic surgery has also adapted to rapid changes, and treatment with lung resection has gained even more importance. The aim of this study is to examine the depression, anxiety and hopelessness states of patients after lung resection and the relationship of these variables with each other. Materials and Methods: This study was carried out with 177 patients who underwent lung resection in the thoracic surgery clinic of Kocaeli University Research and Practice Hospital between November 2019 and May 2022. Sociodemographic Information Form, Beck Hopelessness Scale, Beck Depression Scale and State-Trait Anxiety Inventory were administered to the participants after the operation. IBM SPSS Statistics 23 program was used in the statistical analysis of the study. Results: As a result of the study, the mean age of the participants was found to be 57.75±6.65, and 61.6% of the patients were male. In addition, 77.4% of the patients stated that they were married and 72.9% had children. In the results of our study, it was determined that 25.4% of the patients were active smokers and 55.9% of them were smokers before. The average hopelessness scale score of the patients was found to be 7.71±5.41. When the data were examined, it was determined that 33.3% of the participants had minimal hopelessness, 23.7% mild, 28.2% moderate and 14.7% severe hopelessness. The depression scale score was determined as 38.38±7.66, and mild depression symptoms were found in 1.7% of the participants, moderate in 11.9% and severe depression in 86.4%. The mean state anxiety score was found to be 50.73±6.02 and the mean trait anxiety score was found to be 50.82±3.91.