Akciğer rezeksiyonu ameliyatı yapılan hastaların kaygı düzeyleri ve yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi
Determination of anxiety levels and difficulties of patients who have had lung resection surgery
- Tez No: 905716
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, akciğer rezeksiyonu ameliyatı yapılan hastaların kaygı düzeyleri ve yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 1 Eylül 2023 - 1 Nisan 2024 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ilk kez akciğer rezeksiyonu ameliyatı geçiren 90 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Ameliyat Sonrası Güçlüklerin Belirlenmesine İlişkin Soru Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma, ameliyat öncesi ve sonrası dönemde hastalarla yüz yüze görüşülerek ve taburculuk sonrası 1., 3. ve 6. haftalarda telefonla görüşülerek uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum), bağımsız örneklem t testi, tekrarlı ölçümler varyans analizi, pearson korelasyon analizi, ANOVA, Levene, Bonferroni, Tamhane's T2 ve Cochran's Q testleri kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmede; hastaların Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalaması ameliyat öncesi dönemde 43,37±8,77, ameliyat sonrası 1. gün 46,66±6,89 iken taburculukta (33,57±4,45) ve taburculuk sonrası 6. haftada (28,26±4,08) istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı belirlenmiştir. Durumluk Kaygı Ölçeği ile Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği arasındaki ilişkiye bakıldığında; pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Hastaların ameliyat sonrası erken dönemde (1. gün) güçlük yaşama düzeylerine bakıldığında sırasıyla; hareket ve aktivite (8,34±1,29), kişisel hijyen ve giyim (8,31±1,44), günlük yaşam aktiviteleri (7,76±1,24) ve ağrıya (7,25±2,23) ilişkin güçlük yaşadıkları belirlenmiştir. Hastaların taburculuk sırasında çoğunlukla günlük yaşam aktiviteleri, kişisel hijyen ve giyim, hareket ve aktivite, çalışma ve sosyal hayata ilişkin güçlük deneyimledikleri saptanmıştır. Hastaların taburculuk sonrası 6. haftada güçlük yaşama düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı belirlenmiştir. Araştırma bulgularına dayanarak, hastalara kaygı deneyimleri ve ameliyat sonrası dönemde yaşadıkları güçlükler ile baş etmelerine yönelik eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmesi, izlem programlarının rutin haline getirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the anxiety levels and difficulties experienced by patients who underwent lung resection surgery. The study was carried out with 90 patients who underwent lung resection surgery for the first time in Gazi University Health Research and Application Center Thoracic Surgery Clinic between 1 September 2023 and 1 April 2024. The data of the study were collected using the Descriptive Characteristics Information Form, Surgery Specific Anxiety Scale, State Anxiety Scale and Questionnaire for Determination of Postoperative Difficulties. The study was conducted by face-to-face interviews with the patients in the preoperative and postoperative period and by telephone interviews in the 1st, 3rd and 6th weeks after discharge. Descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation, minimum, maximum), independent sample t test, repeated measures analysis of variance, Pearson correlation analysis, ANOVA, Levene, Bonferroni, Tamhane's T2 and Cochran's Q tests were used in the evaluation of the data. In the statistical evaluation, it was determined that the mean scores of the State Anxiety Scale of the patients was 43.37±8.77 in the preoperative period, 46.66±6.89 on the 1st postoperative day, and decreased statistically significantly at discharge (33.57±4.45) and at the 6th week after discharge (28.26±4.08). When the relationship between the State Anxiety Scale and the Surgery Specific Anxiety Scale was examined, it was found that there was a statistically significant positive relationship. When the patients' level of difficulty in the early postoperative period (day 1) was examined, it was determined that they had difficulties related to movement and activity (8.34±1.29), personal hygiene and clothing (8.31±1.44), activities of daily living (7.76±1.24) and pain (7.25±2.23), respectively. It was determined that patients mostly experienced difficulties related to activities of daily living, personal hygiene and clothing, movement and activity, work and social life during discharge. It was determined that patients' levels of experiencing difficulties decreased statistically significantly at the 6th week after discharge. Based on the findings of the study, it is recommended that education and counselling services should be provided to patients to cope with their anxiety experiences and difficulties in the postoperative period, and follow-up programmes should be made routine.