Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin iş yükünün hasta güvenliğine etkisi
The effects of workloads of nurses whom work in surgical clinics on patient safety
  1. Tez No: 366177
  2. Yazar: BERRAK BALANUYE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kaliteli bir sağlık hizmetinin sunulması, kaliteli hasta bakımı ve hasta güvenliğine bağlıdır. Kaliteli ve güvenli hasta bakımının sürdürülmesi için yeterli ve doğru hemşire istihdamının sağlanması ve hemşire iş yükünün azaltılması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin iş yükünün hasta güvenliği üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırma tanımlayıcı türdedir ve 22.08.2013-30.01.2014 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Cerrahi yoğun bakımlarında ve cerrahi servislerinde çalışan 107 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada“”Hemşirelerin tanımlayıcı özellikleri, iş yükü, hasta güvenliğine yönelik deneyim ve görüşlerini belirleme formu“, ”İş Yükü Ölçeği“, ”Chentelaman Hasta Sınıflama Skalası“ ve ”İş yükü izlem formu- Hemşirelik Uygulama Listesi" kullanılmıştır. Araştırmada hemşirelerin büyük çoğunluğunu kadınlar oluştururken, %36.4'ü 23-25 yaşları arasında, %59.8'i lisans mezunu, %68.2'si serviste ve %11.2'si servis sorumlusu olarak çalışmakta ve %43.9'unun mesleki deneyim iki yıldan azdır. Hemşirelere göre hasta güvenliği ile ilgili sorunların nedeninin başında ''mesleki yetersizlik, deneyimsizlik ve dikkatsizlik''gelirken, hemşirelerin yarıya yakını ''hemşire sayısının artırılmasını''önermişlerdir. Hemşirelerin %43'ü iş yükü düzeyini fazla ve %30.8'i çok fazla şeklinde ifade ederken, %45.8'i iş yükünü artıran faktör olarak yetersiz hemşire sayısını göstermişlerdir. Hemşireler iş yükünün hasta güvenliğine etkisini; hastaya ayrılan zamanın azalması, çok iş olunca alınan önlemlerin azalması ve yorgunluk,dikkatsizlik sonucu hata riskinin artması olarak sıralamışlardır.
Özet (Çeviri)
The availability of producing high quality health care service depende on the usage of high quality patient care and patient safety. To continously sustain high quality and safe patient care, a more efficient nurse employment strategy must be followed and work amount per nurse needs to be reduced. The goal of this research is to examine the effects of workloads of Nurses whom work in surgical clinics on patient safety. The research is descriptive and has been conducted with 107 Nurses whom work in Baskent University Ankara Hospital Surgical Clinics Intensive Care and Surgical Services between the dates 22.08.2013-30.01.2014 During the research; Nurses' descriptive properties, workload, form focusing on experience with patient safety and opinion definition forms, Workload scale, Chenteleman Patient Classification Scale, Workload monitoring forms / Nursing Application List has been used The majority of the experiment was conducted with women with %36.4 are between the ages of 23 and 25, %59.8 percent were university graduates, %68.2 worked in service and %11.2 worked as head nurses. %43.9 had work experience less than 2 years. According to the nurses the leading cause related to patient safety is“the incapability of nurses, lack of experience and lact of focus, and around half of the nurses suggested ”increased number of nurses employed." %43 of the nurses commented that the workload is above acceptable and %30.8 commented that the worload was much above acceptable. %45.8 said the leading cause of the workload increase is due to littleness of nurse employment. The effects of nurse workload on patient safety are listed as decrease in time spent per patient, lack of cautiousness due to too much work and the increased risk of error due to fathigue and loss of concentration.