Yüksek yağlı diyetle obez yapılan ratlarda beyaz çayın leptin ve asprosin seviyelerine etkisi
The effect of white tea on leptin and asprosin levels in obese rats with high-fat diet
  1. Tez No: 783483
  2. Yazar: MERVE NUR TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünya çapında prevalansı önemli bir şekilde artan obezite, insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Birçok kronik hastalığın obeziteyle yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle obezite önleme ve tedavi yöntemleri oldukça önem arz eder. Beyaz çay antioksidan içeriği yüksek olması sebebiyle potansiyel sağlık yararları olduğu bilinen bir çaydır. Bu kapsamda beyaz çay ve bileşenlerinin obezite gibi hastalıkların önlenmesinde önemli bir yeri olduğu düşünülmektedir. Beyaz çay sağlığa yararlı etkilerinden dolayı son yıllarda araştırılmaya devam edilmektedir ve obezite üzerine etkisi ile ilgili mekanizmaları hala açıklanmaya çalışılmaktadır. Beyaz çay ülkemizde yetişen ve Camellia sinensis bitkisinden elde edilen çay çeşitlerinden biridir. Bu çalışmada beyaz çayın iştah hormonlarına olan etkisi ile obeziteyle ilgili mekanizmalarından birini aydınlatmak hedeflendi. Bu kapsamda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Deney Hayvanları Birimi'nden temin edilen 6-8 haftalık 72 adet Sprague-Dawley ırkı erkek rat çalışmada kullanıldı. Ratlar rastgele seçilerek 9 farklı grup (n=8) oluşturuldu. Bu gruplar beyaz çayın obezitede koruyucu ve tedavi edici etkisine bakılmak üzere ikiye ayrıldı. Çalışmada vaka gruplarına yağ oranı yüksek diyetle beraber beyaz çay, pozitif kontrol grubuna yüksek yağlı diyetle beraber orlistat oral gavaj yoluyla verilerek koruyucu etkinin bakıldığı grupta 12 hafta, tedavi grubunda obezite kriteri oluşturulduktan sonra 4 hafta deney sürdürüldü. Deney sonlandırıldıktan sonra ratlardan elde edilen serum örneklerinde leptin ve asprosin hormon seviyeleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. Çalışma sonunda beyaz çayın obezite önleyici etkisi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Obesity, the prevalence of which has increased significantly worldwide, poses a serious threat to human health. It is known that many chronic diseases are closely related to obesity. Therefore, obesity prevention and treatment methods are very important. White tea is known to have potential health benefits due to its high antioxidant content. In this context, it is considered that white tea and its components have an important place in the prevention of diseases such as obesity. According to its beneficial effects on health, white tea has continued to be investigated in recent years, and the mechanisms related to its effect on obesity are still being tried to be explained. White tea is also grown in our country and is one of the tea varieties obtained from the Camellia sinensis plant. In this study, it was aimed to clarify the effect of white tea on appetite hormones, which is one of the mechanisms related to obesity. In this context, 72 Sprague-Dawley male rats, 6-8 weeks old, obtained from the Experimental Animals Unit of Recep Tayyip Erdogan University, were used in the study. Rats were randomly selected and 9 different groups (n=8) were formed. These groups were divided into two to examine both the protective effect and the therapeutic effect of white tea on obesity. In this study, white tea was given to the case groups with a high-fat diet, orlistat was given to the positive control group together with a high-fat diet by oral gavage, and the experiment was continued for 12 weeks in the group of which the protective effect was examined and for 4 weeks after the obesity criterion was established in the treatment group. After the experiment was terminated, leptin and asprosin hormon levels were analyzed by ELISA method in serum samples obtained from rats. At the end of the study, it was determined that white tea has a preventive effect on obesity.