Gastrointestinal şikayetleri olan hastalarda dientamoeba fragilis'in kültür, rt-pcr yöntemleriyle araştırılması ve genotiplendirilmesi
Investigation and genotyping of dientamoeba fragilis by culture, rt-pcr methods in patients with gastrointestinal complaints
  1. Tez No: 783484
  2. Yazar: FİLİZ AYRANGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN BORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dientamoeba fragilis (D. fragilis), insan gastrointestinal sistem hastalıklarının bir nedeni olarak tıpta yıllardır göz ardı edilmiş, 5- 15 μm çapında, tek veya çift nükleuslu tek hücreli bir trikomonad parazittir. D. fragilis başta ishal ve karın ağrısı olmak üzere bulantı-kusma, şişkinlik ve kilo kaybı gibi gastrointestinal şikayetlerle ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada amacımız D. fragilis'in çeşitli gastrointestinal şikayetlerle ilişkisini araştırmak, tanıda belirli kültür yöntemleriyle moleküler yöntemleri karşılaştırmak ve D. fragilis genotiplerinin, görülen klinik belirtilerle ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla toplanan 116 dışkı örneği BD ve LE besiyerlerine inoküle edilmiş, 48 saat sonra kültürler incelemeye alınmıştır. Kültürle 7 örnekte D. fragilis üretilmiştir (%6,03). Klasik PCR ve RT-PCR yöntemleriyle toplamda 18 hastada D. fragilis saptanmıştır (%15,52).
Özet (Çeviri)
Dientamoeba fragilis (D. fragilis) is a trichomonad parasite, 5-15 μm in diameter, with a single or two nucleuses, which has been ignored in medicine for years as a cause of human gastrointestinal diseases. D. fragilis has been associated with gastrointestinal complaints such as diarrhea and abdominal pain, nausea-vomiting, bloating and weight loss. Our aim in this study is to investigate the relationship of D. fragilis with various gastrointestinal complaints, to compare certain culture methods and molecular methods in diagnosis, and to reveal the relationship between D. fragilis genotypes and clinical symptoms. For this purpose, 116 stool samples collected were inoculated into BD and LE media, and the cultures were analyzed after 48 hours. D. fragilis was cultured in 7 samples (6.03%). D. fragilis was detected in 18 patients (15.52%) by classical PCR and RT-PCR methods.