Çeşitli hasta gruplarında Blastocystis Hominis görülme sıklığı ve semptomlarla ilişkisi
- Tez No: 157943
- Danışmanlar: PROF.DR. SİBEL ERGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Blastocystis hominis'in, immün sistemi baskılanmış kişilerde çeşitli gastrointestinal şikayetlere ve allerjiye yol açtığı bilinmektedir. Çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Laboratuvarına başvuran ve gastrointestinal şikayetleri olan 475 hastadan, allerjik şikayetleri olan 82 hastadan, kronik böbrek yetmezliği olan 23 hastadan, solid ya da hematolojik malign hastalığı bulunan 87 hastadan, AİDS'i olan 3 hastadan ve 100 sağlıklı gönüllüden alman birer dışkı örneği santrifüj sonrası, lugol ve trikrom boyama yöntemleri ile incelenmiştir. Çalışılan 770 bireyin %1 5.1 'inde parazit saptanırken %84,9'unda herhangi bir parazit saptanamamıştır. Gastrointestinal sistem şikayetiyle başvuran poliklinik hastalarında Blastocystis hominis %11.2, Giardia intestinalis %4.2, Dientamoeba îragilis %3.1, Entamoeba co//%1.2 ve Entamoeba histolytica %0.4 oranlarında saptanırken, allerjik şikayetleri olan hasta grubunda bu oranlar sırasıyla; %17.1, %3.6, %3.6, %2.4 ve %1.2, olarak bulunmuştur. İmmün sistemi baskılanmış hastalarda B. hominis %12.2, E. coli %2.2, G. intestinalis %1.1, kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda ise B. hominis %13, G. intestinalis %13, Isospora belli %4.3, Chilomastix mesnili %4.3 oranlarında saptanmıştır. Sağlıklı gönüllülerde elde edilen pozitiflik oranlan ise, B. hominis için %13, G. intestinalis için %3, D. fragilis için %3 ve E. histolytica için %1 'dir. B. hominis pozitifliğinin cinsiyetle bir ilişkisi olmadığı, 0-19 yaşlar arasında daha sık görüldüğü, sosyoekonomik düzeyi iyi olanlarda daha az sıklıkla rastlandığı ve solid tümörü olan hastalarda daha yüksek sıklıkta olduğu saptanmıştır. Konsantre edilmiş ve edilmemiş dışkı örneklerinin, trikrom boya ile boyanarak incelenmesinin lugol ile boyanarak incelenmesine göre B.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Blastocystis hominis may cause various gastrointestinal symptoms and allergic reactions in immunosuppressed patients. In this study, 770 stool specimens from patients who were admitted to Hacettepe University Faculty of Medicine Parasitology Laboratory have been screened by means of intestinal protozoa. Of these, 475 had gastrointestinal complaints, 82 had allergic complaints, 23 had chronic renal failure, 87 had solid tumours or hematologic malignancies, 3 were AIDS patients and 100 were healthy volunteers. The speciemens were examined by lugol and trichrome staining after centrifugation. In the patients with gastrointestinal complaints, Blastocystis hominis, Giardia intestinalis, Dientamoeba fragilis, Entamoeba coli, Entamoeba histolytica, were detected at rates of 11.2%, 4.2%, 3.1%, 1.2% and 0.4%, respectively while in allergic patients these rates were 17.1%, 3.6%, 3.6%, 2.4% and 1.2%, respectively. In immunosuppressed patients the positivity rates for B. hominis, E. Coli and G. intestinalis were 12.2%, 2.2% and 1.1%, respectively. In patients with chronic renal failure, B. hominis, G. intestinalis, Isospora belli and Chilomastix mesnili were found at rates of 13%, 13%, 4.3% and 4.3%, respectively. The results for healthy subjects were found as follows; B. hominis 13%, G. Intestinalis and D. Fragilis 3% and E. histolytica 1%. There was no correlation between gender and detection of B. hominis. It was detected more between the ages 0-19 compared to other age groups. The detection of B. hominis was less in people from high socioeconomic level. The detection rate of B. hominis was found high in patients with solid tumours. Both in the concentrated and unconcentrated stool specimens, trichrome staining was found to be more sensitive method than lugol staining in determining B. hominis and the other protozoa.