Managing cultural heritage conservation in divided and contested cities: The case of Nicosia
Bölünmüş ve çatışmalı şehirlerde kültür mirasının yönetimi: Lefkoşa örneği
  1. Tez No: 783487
  2. Yazar: EMİNE REİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bölünmüş ve tartışmalı şehirlerde kültürel miras yönetimi karmaşıktır. Kültürel mirasın yönetimi için kavramsal çerçeveler oluşturmayı amaçlayan çok sayıda kılavuza rağmen, bölünmüş ve tartışmalı şehirlerde kültürel mirasın yönetimi ve iyi yönetişim zorluklarının üstesinden gelen bir çerçeve koruma alanında eksiktir. Bu araştırma, Kudüs, Mostar, Belfast ve Beyrut'taki kültürel miras yönetimini ikincil araştırmalar ve Lefkoşa örneği üzerinden inceleyerek bu açığı kapatmayı amaçlamıştır. Bölünmüş başkent Lefkoşa, bir yandan donmuş çatışması nedeniyle, diğer yandan ise Lefkoşa İmar Planı (LİP) ve iki toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi (KMTK) gibi kültür mirasının korunmasıyla ilgili entegre araçlar nedeniyle bir vaka çalışması olarak seçilmiştir. Nitel veriler belgelerden, derinlemesine görüşmelerden, gözlemlerden ve görsel verilerden toplandı. Koruma alanındaki yetkili uzmanlar, KMTK üyeleri ve Lefkoşa sakinleri ile derinlemesine görüşmeler yapıldı. Bölünmüş Lefkoşa'daki kültürel miras yönetiminin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesiyle, bu araştırma genel olarak bölünmüş ve tartışmalı şehirler ve özellikle Lefkoşa için entegre bir miras yönetimi için özel bir kavramsal çerçeve ortaya koymuştur. Çerçeve, bölünmüş ve tartışmalı şehirlerde kültür mirasının koruma yönetimi için üç ana yönü kapsamaktadır. Demokratik ve insan hakları bağlamında kültürel mirasın adil yönetimi ile yeterli yasal ve idari sistem ve iyi yönetişim. Öte yandan, siyasi durum her ne olursa olsun, kentin kültür mirasının bölünme gerçeklerinden zarar görmemesi için mümkün olan en kısa sürede koruma adına bir fikir birliği oluşturma sürecidir.
Özet (Çeviri)
Managing cultural heritage in divided and contested cities is complicated. In spite of the plenty of guidelines aiming to create conceptual frameworks for the management of cultural heritage, a framework that overcomes the management and good governance challenges of cultural heritage in divided and contested cities is missing in conservation field. This research aimed to close this gap by investigating cultural heritage management in Jerusalem, Mostar, Belfast and Beirut through secondary research and the case of Nicosia. The divided capital city of Cyprus is selected as a case study due to its frozen conflict on one hand and on the other hand due to integrated tools related to heritage conservation such as Nicosia Master Plan (NMP) and bi-communal Technical Committee on Cultural Heritage (TCCH). The qualitative data is collected from documents, in-depth interviews, observation, and visual data. In-depth interviews were conducted with key experts in the field, TCCH members, and inhabitants. By comprehensive evaluation of cultural heritage management in divided Nicosia, this research revealed a special conceptual framework for an integrated heritage management in divided and contested cities generally and for Nicosia in particular. The framework encompasses three main aspects for managing cultural heritage conservation in divided and contested cities. The adequate legal and administrative system and good governance with fair management of cultural heritage in a democratic and human rights context. On the other hand, whatever the political situation is a consensus building process for cultural heritage conservation of the city to be established as soon as possible so that the urban heritage of the city does not suffer from the facts of division.