Kronik venöz yetmezlik nedeniyle ameliyat olan hastalara verilen orem'in öz bakım eksikliği kuramına dayalı eğitimin yaşam kalitesine etkisi
The effect of education based on orem's self-care deficit theory on quality of life for patients who have surgery for chronic venous insufficiency
- Tez No: 783488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KOÇAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma kronik venöz yetmezlik nedeniyle ameliyat olan hastalara verilen Orem'in öz bakım eksikliği kuramına dayalı eğitimin yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel olarak yapıldı. Çalışma Haziran 2020-Ağustos 2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'nde yapıldı. Araştırmanın örneklemini ameliyat kararı alınan 120 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında, hasta tanıtım formu, Venöz Yetmezlikte Epidemiyolojik ve Ekonomik Çalışma-Yaşam Kalitesi/Semptom Ölçeği ve Taburculuk Sonrası Dönem Hakkındaki Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu ve Orem'in Öz Bakım Eksikliği Kuramına Dayalı Yapılandırılmış Eğitim Broşürü kullanıldı. Müdahale grubundaki hastalara araştırmacı tarafından ameliyat öncesi taburculuk eğitimi ve eğitim broşürü verildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans), KolmogrowSmirnow testi, Tek Yönlü Varyans analizi, Bağımsız Gruplar için t testi, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıra testleri, Sürekli değişkenler için Spearman Korelasyon katsayısından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a quasy-experimental study with a pretest-posttest control group in order to determine the effect of the education based on Orem's self-care theory, which was given to patients who underwent surgery for chronic venous insufficiency, on the quality of life. The study, was completed with 120 patients who applied to the Cardiovascular Surgery Clinic of Ankara city hospital between June 2020-August 2022 for chronic venous insufficiency surgery. For data collection, the“Patient Information Form”,“Venous Insufficiency Epidemiological and Economic Study-Quality of Life/Symptoms Scale”, ''Knowledge Level Evaluation Form Aboutthe Post-Discharge Period'' and ''Education Brochure Based On Orem's Self-Care Theory'' was used. In addition to patients who were in interference group received education which was education brochure. The data were evaluated using mean, Standard deviation, median, frequency, KolmogrowSmirnow test, One-Way Analysis of Variance Independent Groups t test, Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Rank tests,Spearman Correlation coefficient for continuous variables.