Dual sonlu δ_ss-tümlenmiş modüller
Cofinitely δ_ss-supplemented modules
- Tez No: 783489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÖZTÜRK SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmanın birinci kısmında δ_ss-tümlenmiş modüllerin bir genelleştirmesi olarak dual sonlu δ_ss-tümlenmiş modüller tanımlandı. Bir M modülünün dual sonlu δ_ss-tümlenmişliğinin bölüm modülleri, direkt toplam terimleri ve M-üretilmiş modüller altında korunduğu gösterildi. Herhangi sayıda dual sonlu δ_ss-tümlenmiş modülün keyfi direkt toplamının da dual sonlu δ_ss-tümlenmiş olduğu gösterildi. Bir modülün dual sonlu δ_ss-tümlenmiş olmasına eşdeğer koşul olarak her maksimal alt modülünün δ_ss-tümleyene sahip olması elde edildi. Çalışmanın ikinci kısmında bol dual sonlu δ_ss-tümlenmiş modüller tanımlanarak birinci kısma paralel olacak şekilde temel cebirsel özellikler irdelenmiştir. Son olarak da bol dual sonlu ss-tümlenmiş modüller ile bol dual sonlu δ-tümlenmiş modüller arasında bir ara yapının teşkil edildiği bu tezde kapsamaların öz olduğunu somutlayan örneklere yer verildi
Özet (Çeviri)
In the first part of this study cofinitely δ_ss-supplemented modules are introduced as a generalization of δ_ss-supplemented modules. It is shown that the case of being cofinitely δ_ss-supplemented for a module M is preserved under factor modules, direct summands and M-generated modules. An arbitrary sum of cofinitely δ_ss-supplemented modules is also cofinitely δ_ss-supplemented. A module is cofinitely δ_ss-supplemented if and only if each maximal submodule has a δ_ss-supplement. In the second part of the study amply cofinitely δ_ss-supplemented modules are defined and basic algebraic properties are investigated similar to first part. At the end some examples are given showing that mentioned module inclusions are proper.