WEB yazılım ajanı kullanımı ile Türkiyedeki WEB altyapı sisteminin istatistiksel değerlendirmesi
Statistical analysis of Web hyperspace in Turkey by the use of a Web software agent
  1. Tez No: 78350
  2. Yazar: B.TANER DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'deki WEB altyapı sisteminin istatistiksel değerlendirmesi sunulmuştur. İstatistikler için gerekli olan veri, teori ve kapsamı araştırma içinde geliştirilen bir WEB Robotu ile toplanmıştır. Robot toplam olarak 1 14 (yüz on dört) saat çalıştırılmıştır. Bu çalışma esnasında 409 WEB sitesi tarama listesine alınmıştır. Tarama listesindeki sitelerden 337'sine erişim sağlanabilmiş geriye kalan 72 siteye ulaşılamamıştır. Erişim sağlanan 337 site içinde 29,732 sayfa tam metin olarak taranmış ve Türkiye içi ve dışına ait 5763 site referansı toplanmıştır. Taranmış olan sayfaların toplam büyüklüğü, sadece metin bölümleri olmak üzere, 176,300,336 bayt tutmuştur ve veri tabanına kaydedilmiştir. İstatistiksel değerlendirme sonucunda; Türkiye'de servis veren WEB sunucularının birbirleri arasındaki bağlantısızlık %80 olarak tespit edilmiştir. Türkiye'deki sitelerin %74 'ünün sadece metin ağırlıklı olduğu gözlenmiştir. Dış referans ağırlıklı sitelerin çok değişken bir yapı sergilediği ve 40 ile 1000 referans içeren sitelerin oranının sadece %22 olduğu, 1000 referansın üzerindeki site oranının %3.7 ve 7000 üzeri referans içeren site oranının da %0.33 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Statistical analysis of WEB hyperspace in Türkiye was presented in this study. The source data were collected by the use of a WEB Robot as designed and implemented in this research. The WEB Robot browse the INTERNET for 1 14 hour. There were 409 WEB site in the search list of the robot, 337 have been finished by success and the 72 sites have been failed to connect. From the 337 successful connection, totaly 29,732 pages have been retrieved and 5763 LINKS referances either in or out side of Türkiye sites have been collected. Total size in bytes of the browsed pages, only the text part embedded objects excluded, is 176,300,336. Result of the statistical analysis are as follows; Interconnectedness of the WEB sites giving the service in Türkiye is 80%. The 74 percent of the WEB sites in Türkiye were founded as text based with respect to the criteria stated in this study. In addition, the fact that WEB sites have variying behavior under the criteria of beeing Link based sites were observed. The sites having links between 40 and 1000 are 22% of the total. The sites having 1000 links and over are 3.7% and the sites having 7000 links and over are only 0.33% of the total.