Ön çapraz bağ revizyonu operasyonunun klinik başarısının değerlendirilmesi
The evaluation of the clinical success of anterior cruciate ligament operation
- Tez No: 471499
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SERHAT YERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) spor yaralanmalarından sıklıkla etkilenen ve diz ekleminin stabilitesini sağlayan temel anatomik yapılardan biridir. ÖÇB insan organizmasında en çok hasara uğrayan bağdır. ABD'de yılda yaklaşık 200.000 ön çapraz bağ yaralanması olmakta ve 100.000 ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılmaktadır. Genç, aktif spor yapan ve ÖÇB'ı tam rüptüre olan hastalarda cerrahi tedavi önem kazanmaktadır. Literatürdeki tüm serilerde primer ÖÇB rekonstrüksiyonu sonrası başarı oranları %90 civarında bildirilmektedir. %10 dolayında hastada ise çeşitli nedenlerle sonuçlar başarısız olmakta ve bunların bazılarında revizyon cerrahisi gerekebilmektedir. ÖÇB revizyon cerrahisinin sonuçları primer cerrahi kadar iyi olmayabilir. Hastaya yapılacak cerrahinin hedefleri, olası sonuçları, elde edilecek düzelmenin sınırları açıkça anlatılmalı, revizyon cerrahisinin bazen sadece bir kurtarma ameliyatı olduğu belirtilmelidir. Revizyon cerrahisi için uygun hastalar, günlük aktiviteler ya da spor sırasında dizinde instabilite yakınması bulunan ve klinik muayene ile de bu instabilite tespit edilen aktif, yüksek motivasyonlu hastalardır. Bu çalışmada, Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na başvuran ve ön çapraz bağ rerüptürü tanısı konulan, 2000 - 2015 yılları arasında opere edilen hastaların preoperatif değerlendirmeleri ve postoperatif fonksiyonel sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırılması planlanmıştır. Çalışmamıza, tamamı erkek ve beyaz ırktan 20 olgu dahil oldu. Olguların yarısı (10) sağ ; yarısı (10) sol taraftan opere edilmişti. Olgularımızın yaş olarak en küçüğü 18 en büyüğü 47 ve ortalama yaş 31,1 yıl idi. 2000 ile 2015 yılları arasında opere ettiğimiz olgularımızın ortalama takip süresi 44,8 ay (min.30 – max.131) olarak gerçekleşti. Güncel çalışmalar mevcut uygulamalar ile revizyon ÖÇB cerrahisinin başarısızlığının azalarak %10 ile %25 arasında olduğunu bildirmektedir. ÖÇB rekonstrüksiyonunda yetmezliğin tanımı tam olarak yapılamadığı için kesin bir başarısızlık oranından bahsetmek zordur. ÖÇB rekonstrüksiyonu yetmezliğinin sebebini tespit etmek zordur. Birden fazla sebep bu duruma neden olabilir ve genellikle yetmezliğin sebebi tespit edilemez. En sık ve en önüne geçilebilir sebep ise cerrahi tekniktir. Çalışmamızda tüm olguların SF 36 yaşam kalite ölçeğine göre Fiziksel Fonksiyon testi, Sosyal Fonksiyon testi, Ruhsal Sağlık testi, Ağrı, Fiziksel Rol Kısıtlanması, Ruhsal Rol Kısıtlanması, Enerji, Genel Sağlık Durumları preop-postop karşılaştırıldı. 2000 IKDC Subjektif Diz Değerlendirme Skorları, KOOS Diz Skorları, Lysholm Diz Skorları, Cincinnati Skorları, Tegner Aktivite Düzeyi Ölçekleri, Ön Çapraz Bağ Yaşam Kalitesi Anketi Skorları preop – postop karşılaştırıldı. Revizyon ameliyatı öncesi SF36 değerleri (fiziksel fonksiyon, sosyal fonksiyon, ruhsal sağlık, genel sağlık, ağrı, enerji, fiziksel rol kısıtlanması) ile revizyon ameliyatı sonrası SF36 değerleri arasında çok anlamlı fark bulundu (P=0.001). Revizyon ameliyatı öncesi 2000 IKDC Subjektif Diz Değerlendirme Skoru, KOOS Diz Skoru, Cincinnati Skoru, Tegner Aktivite Düzeyi Ölçeği, Ön Çapraz Bağ Yaşam Kalitesi Anketi Skorları ve Lysholm diz Skorları ile revizyon ameliyatı sonrası 2000 IKDC Subjektif Diz Değerlendirme Skoru, KOOS Diz Skoru, Cincinnati Skoru, Tegner Aktivite Düzeyi Ölçeği, Ön Çapraz Bağ Yaşam Kalitesi Anketi Skorları ve Lysholm Skorları arasında çok anlamlı fark bulundu (P=0.000). Tüm olguların Preop X-ray bulguları ile Postop X-ray bulguları karşılaştırıldı. Revizyon ameliyatı öncesi Preop X-ray bulguları ile revizyon ameliyatı sonrası Postop X-ray bulguları arasında IKDC 2000 Diz Muayene Formu'na göre grup A'dan grup B'ye veya grup B'den grup C'ye ilerleme şeklinde anlamlı fark olduğu görüldü. (P=0.008). Hastalarımızdan menisektomi yapılmış olan grup ile menisküsü korunmuş olan grup arasında ve kıkırdak lezyonu olan grup ile kıkırdak lezyonu olmayan grup arasında postop skorları arasında istatiksel olarak fark olup olmadığına bakıldı. Menisektomi yapılmış olan grup ile menisküsü korunmuş olan grup arasında Ruhsal Sağlık, Ağrı, Enerji, Genel Sağlık Durumu, Fiziksel Fonksiyon, Sosyal Fonksiyon, Fiziksel Rol Kısıtlanması, Ruhsal Rol Kısıtlanması, 2000 IKDC Subjektif Diz Değerlendirme Skoru, KOOS Diz Skoru, Cincinnati Skoru, Tegner Aktivite Düzeyi Ölçeği, Ön Çapraz Bağ Yaşam Kalitesi Anketi Skoru, Lysholm Diz Skoru açısından anlamlı fark yok idi. Ancak bu sonucun çalışmaya katılan vaka sayısının yetersizliğinden olabileceği, yeterli vaka sayısına ulaşılırsa istatistiksel olarak anlamlı fark olabileceği sonucuna varıldı. Kıkırdak lezyonu olan grup ile olmayan grup arasında arasında Ruhsal Sağlık, Ağrı, Enerji, Genel Sağlık Durumu, Fiziksel Fonksiyon, Sosyal Fonksiyon, Fiziksel Rol Kısıtlanması, Ruhsal Rol Kısıtlanması, 2000 IKDC Subjektif Diz Değerlendirme Skoru, KOOS Diz Skoru, Cincinnati Skoru, Tegner Aktivite Düzeyi Ölçeği, Ön Çapraz Bağ Yaşam Kalitesi Anketi Skoru, Lysholm Diz Skoru açısından anlamlı fark yok idi. Ancak bu sonucun çalışmaya katılan vaka sayısının yetersizliğinden olabileceği, yeterli vaka sayısına ulaşılırsa istatistiksel olarak anlamlı fark olabileceği düşünüldü. Sonuçta uyguladığımız ÖÇB revizyon cerrahisi, diz değerlendirme skorlarına ve yaşam kalite anketlerine göre hastalara fayda sağlamaktadır. Ancak bu konuda daha büyük hasta gruplarını içeren çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Anterior Cruciate Ligament (ACL) is one of the essential structures that provides the stability of knee joint and frequently affected by sports injuries. The ACL is the is the most damaging ligament in human organism. In the USA there has been approximately 200 thousand ACL injuries a year and 100 thousand ACL reconstructions have been applied. Surgical treatment has become important for young, active athletes and the patients whose ACLs have been thoroughly ruptured. In the literature, the success rates after all ACL reconstruction are about %90. Approximately in %10 patients, treatment has become unsuccessful for various reasons and revision surgery has been required for some of them. The results of the ACL revision surgery may not be as successful as primary surgery. Purposes of the surgery, probable results and the limitations of the correction have been explained to the patients and it must be stated that revision surgery is sometimes only a recovery operation. Suitable patients for recovery surgery are the active and highly motivated patients who have instability complain on their knees during daily activities or sports and whose instability has been clarified by clinical examination. The aim of this study is to retrospective comparison of the preoperative evaluation and postoperative functional results of the patients who had administered to Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital between 2000-2015 having anterior cruciate rupture. Twenty white male patients took part in this study. Half of the patients (10) had been operated on right and the other half (10) had been operated on the left side. Average rate of the patients were 31.1;the youngest was 18 and the oldest was 47 years old. Average follow up period for the patients who had been operated by us between 2000-2015 was 44.8 months (min.30-max.131). According to SF 36 life quality scale, Physical Function Test, Social Function Test, Psychological Health Test, Pain, Physical Role Limitation, Psychological Role Limitation, Energy, General Health Conditions of all the patients were compared as pre-and postoperative. 2000 IKDC Subjective Knee Evaluation Scores, KOOS Knee Scores, Lysholm Knee Scores, Cinninnati Scores, Tegner Activity Level Scales, Anterior Cruciate Ligament Life Quality Questionnaire Scores were compared as pre-and postoperative. Important significant difference was found between Pre revision operation SF36 results (physical function, social function, psychological health, general health, pain, energy, physical limitation)and post operation SF36 values (p=0.001). Important significant difference was found between before revision operation 2000IKDC Subjective Knee Evaluation Scores, KOOS Knee Scores, Lysholm Knee Scores, Cinninnati Scores, Tegner Activity Level Scales, Anterior Cruciate Ligament Life Quality Questionnaire Scores and after revision operation 2000IKDC Subjective Knee Evaluation Scores, KOOS Knee Scores, Lysholm Knee Scores, Cinninnati Scores, Tegner Activity Level Scales, Anterior Cruciate Ligament Life Quality Questionnaire Scores (p=0.000). Preop X-ray and Postop X-ray findings of all participants were compared. It was observed that there were a significant progressive difference from Group A to Group B or from Group B to Group C between preop X-ray findings of before revision operation and postop X-ray findings of after revision operation according to IKDC 2000 Knee Examination Form (p=0.008). Postop scores between a group of patients with menisectomy and a group of patients whose meniscus had been protected and a group of patients having cartilage lesions and a group of patients without cartilage lesions were checked to find whether a significant difference or not. There was not a significant difference between the groups with menisectopy and the groups whose meniscus had been protected in terms of Physical Function Test, Social Function Test, Psychological Health Test, Pain, Physical Role Limitation, Psychological Role Limitation, Energy, General Health Conditions of all the patients were compared as pre-and postoperative. 2000 IKDC Subjective Knee Evaluation Scores, KOOS Knee Scores, Lysholm Knee Scores, Cinninnati Scores, Tegner Activity Level Scales, Anterior Cruciate Ligament Life Quality Questionnaire Scores. But it concluded that this result may stem from the limited number of the patients anf if there was required number of the patients, there would be statistically significant difference. There was no significant difference between the group with cartilage lesion and the group without cartilage lesion in terms of 2000 IKDC Subjective Knee Evaluation Scores, KOOS Knee Scores, Lysholm Knee Scores, Cinninnati Scores, Tegner Activity Level Scales, Anterior Cruciate Ligament Life Quality Questionnaire Scores. But it was stated that this result may stem from the limited number of the patients and if there was required number of the patients, there would be statistically significant difference. In conclusion, apllied ACL revision surgery, provides benefits to the patients according to knee evaluation scores and quality questionnaries. Yet, researches with large contributions may be required.