Türkiye'de pulmoner nodül takibi
Monitorization of pulmonary nodules in Turkey (Monitur)
  1. Tez No: 783524
  2. Yazar: BETÜL AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çok merkezli yapılan çalışmamızda, Türkiye'de pulmoner nodüllerin takibinin nasıl yapıldığını ortaya koymak ve pulmoner nodül takiplerinde kılavuzlara uyumu değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Türkiye'de çok merkezli, retrospektif bir çalışma olarak dizayn edildi. 18 yaş üstü, 01.01.2014 ve 31.12.2019 tarihleri arasında pulmoner nodül takibi yapılan, takipte en az iki toraks tomografisi olan veya tek toraks tomografisi olup histopatolojik tanısı mevcut olan 1316 hasta dahil edildi. Pulmoner nodül hastalarının demografik bilgileri, takip başlangıcındaki semptomları, komorbiditeleri, sigara maruziyetleri, aile öyküsünde akciğer ve akciğer dışı kanser durumları, toraks tomografi takip intervalleri, çekilen tomografi sayıları, nodül çapları, nodül özellikleri ve lokalizasyonları, tomografilerde nodül dışı radyolojik bulgular, ek görüntüleme ve tanısal işlem ihtiyaçları, PET/BT değerlendirmesi yapılmış olgularda nodül ve nodül dışı patolojik FDG tutulumu olup olmadığı, takipte istenen laboratuvar tetkikleri, patolojik sonuçlar kaydedildi. Çalışmaya hem tek hem de multiple nodülü olan hastalar dahil edildi. Nodül çapları için toraks tomografilerinde transvers kesitte ölçülen en uzun çap, multiple pulmoner nodüle sahip hastalarda ise nodül çapı için en büyük ve/veya malignite açısından en şüpheli görünümü olan nodül çapı dikkate alındı. Malign nodüller ile benign nodüller arasında yaş, cinsiyet, sigara tüketimi, takip süresi ve nodül çapı karşılaştırmaları yapıldı. Gruplara göre verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile incelendi. Normal dağılım göstermeyen verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Kategorik verilerin değerlendirilmesinde Pearson kikare, Yates düzeltmesi ve Fisher kesin testi kullanıldı. BT çapı için maligniteyi belirlemede ROC analizinden yararlanıldı. Analiz sonuçları nicel veriler için ortalama ± s.sapma, ortanca (min-mak) ve kategorik veriler için de frekans (yüzde) olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
Objective: In our multicenter study, it was aimed to reveal how pulmonary nodules are followed in Turkey and to evaluate compliance with guidelines in pulmonary nodule follow-ups. Materials and Methods: Our study was designed as a multicenter, retrospective study in Turkey. 1316 patients over 18 years of age, who were followed-up for pulmonary nodules between 01.01.2014 and 31.12.2019, had at least two thoracic tomography scans or had a single thoracic tomography and had a histopathological diagnosis were included. Demographic information of patients with pulmonary nodules, symptoms at the beginning of follow-up, comorbidities, smoking exposure, family history of lung and non-lung cancer, thoracic tomography follow-up intervals, number of tomography scans, nodule diameters, nodule characteristics and localizations, non-nodule radiological findings in tomography, additional imaging and diagnostic procedure needs, whether there was nodular and non-nodule pathological FDG uptake in cases with PET/CT evaluation, laboratory tests requested in the follow-up, and pathological results were recorded. Patients with both single and multiple nodules were included in the study. For nodule diameters, the longest diameter measured in the transverse section in thorax tomography, and the largest nodule diameter and/or the most suspicious appearance in terms of malignancy in patients with multiple pulmonary nodules were taken into consideration. Age, gender, cigarette consumption, follow-up time and nodule diameter were compared between malignant and benign nodules. The conformity of the data to the normal distribution according to the groups was examined with the Kolmogorov Smirnov test. Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used to compare data that did not show normal distribution. Pearson chi-square, Yates correction and Fisher exact test were used to evaluate categorical data. ROC analysis was used to determine the malignancy for the CT diameter. Analysis results were presented as mean ± s. deviation, median (min-max) for quantitative data, and frequency (percent) for categorical data.