Hegemonic masculinity in David Rabe's The Vietnam Plays
David Rabe'in Vietnam Oyunları'nda hegemonik erkeklik
- Tez No: 783566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ERSÖZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
R. W. Connell'in hegemonik ve hegemonik olmayan erkeklikler kavramları birçok değişik türdeki erkeklikler arasındaki sosyal dinamikleri anlamayı kolaylaştırır. Cinsiyet temelli normlar ve roller üzerine kurulu olan hegemonik erkeklik, gelecek nesillere rol modeller ile aktarılır. Bu anlamda, babalar erkek çocuklarının sağlam temellendirilmiş erkek kimlikleri oluşturmalarında en önemli rolü üstlenirler. Bu yüzden, aile hegemonik erkeklik kimliğinin oluşturulmasında önemli bir kurumdur. Erkek akrabanın yok olan babanın yerine geçirilebileceği aile kurumuna ek olarak, askeriye, medya ve din gibi diğer sosyal kurumlar babanın yokluğunu doldurabilir ve hegemonik erkekliğin toplumda kurumsallaştırılmasında önemli bir yer tutarlar. Çağdaş Amerikan tiyatrosunda, oyunlarında erkeliğin sosyal inşasını ele alan yazarlardan birisi David Rabe'dir. Dört oyunu içeren Vietnam Oyunları'nda (The Basic Training of Pavlo Hummel, Sticks and Bones, Streamers, The Orphan), David Rabe sadece Vietnam Savaşını tasvir etmez aynı zamanda hegemonik erkeklik tanımlamalarına uygun olmaya çabalayan babasız erkek figürler sunar. Bu oyunlar ayrıca aile, askeriye, medya ve din gibi çeşitli kurumların hegemonik ve tabi kılınmış erkekliklerin kurulmasına nasıl katkı sağladıklarını yorumlar. Bu çalışma, çeşitli kurumların sağladığı rol modellerle desteklenen babasız erkek karakterlerin nasıl hegemonik erkeklik normlarına göre davranmaya çalıştıklarını David Rabe'in Vietnam Oyunları'nda inceler.
Özet (Çeviri)
R. W. Connell's concepts of hegemonic and nonhegemonic masculinities make it easy to understand the social dynamics between many different kinds of masculinities. Hegemonic masculinity which is based on gender-specific norms and roles is transmitted to the next generations through role models. In this sense, fathers play the most significant role in the social construction of secure masculine identities for boys. Thus, the family is an important institution in constructing the hegemonic masculine identity. In addition to the family institution in which a male relative can be substituted for an absent father, other social institutions such as the army, the media, and the religion can fulfill the absence of a father and take a substantial part in the institutionalization of hegemonic masculinity. In contemporary American drama, one of the playwrights whose plays deal with the social construction of masculinity is David Rabe. In The Vietnam Plays which include four plays (The Basic Training of Pavlo Hummel, Sticks and Bones, Streamers, and The Orphan), David Rabe not only delineates the Vietnam War but also presents fatherless male figures who are trying to fit into the definitions of hegemonic masculinity. These plays also interpret how various institutions such as the family, the army, the media, and the religion contribute to establishing hegemonic and subordinate masculinities. This study explores how the fatherless male characters, supported by role models provided by various institutions, try to perform according to the norms of hegemonic masculinity in David Rabe's The Vietnam Plays.