Algılanan örgütsel adaletin pozitif örgütsel davranış üzerindeki etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The effect of perceived organizational justice on positive organizational behavior: A study in the banking sector
  1. Tez No: 783569
  2. Yazar: FATİH İBRAHİM KURŞUNMADEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BEDÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüz dünyasında insan odaklı yönetim biçimleri önem kazanmaktadır. İşletmelerin çalışanlarına değer vererek rekabet avantajı sağlaması bunun sebeplerinden bir tanesidir. Örgütteki fikirlerine daha doğrusu bir birey olarak kendilerine önem verildiğini gören çalışanların performans, iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarının artış gösterdiği çeşitli araştırmalarla ispat edilmiştir. Pozitif örgütsel davranış kavramı, bireylerin güçlü yanlarının ortaya çıkarılıp, elde edilen tecrübe veya bireye sağlanan eğitim imkanları ile bireyin hem değiştirebileceği hem de geliştirebileceği özelliklerin toplamı olarak ifade edilmektedir. Örgütsel adalet kavramı ise, çalışanların işyeri sonuçlarına, prosedürlerine ve etkileşimlerine yönelik algı düzeyi ile ilgilidir. Bu algılar çalışanların iş tutum ve davranışlarını olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Çalışanlar ayrıca bu prosedürlerin tutarlı, adil ve kesin olup olmadığını görmek için karar verme prosedürlerinin adil olup olmadığını değerlendirir. Algılanan örgütsel adaletin pozitif örgütsel davranış üzerindeki etkisinin Yapısal Eşitlik Modeli aracılığı ile oluşturulan model çerçevesinde incelendiği bu çalışmanın evrenini Konya il ve ilçe merkezlerinde faaliyet gösteren kamu ve özel banka çalışanları oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplama tekniklerinden anket tekniği ile çalışanlara sorular yöneltilmiştir. Araştırmanın evreninden örneklem olarak geçerli 470 çalışan araştırmaya dâhil olarak analize tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 22.0 ve AMOS 24.0 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda algılanan örgütsel adalet ile pozitif örgütsel davranış arasında orta düzeyde ve pozitif; örgütsel adaletin alt boyutlarından etkileşim adaleti, dağıtım adaleti ve prosedürel adalet algıları ile pozitif örgütsel davranış arasında orta düzeyde, pozitif ve istatistiksel bakımdan anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Araştırmamızın başta eğitim, sağlık, güvenlik alanları olmak üzere, farklı kamusal ve özel kurumlarda çalışanlara uygulanması ve bu kapsamdaki sonuçların karşılaştırmalı olarak ortaya konulması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, people-oriented management styles are gaining importance. One of the reasons for this is that businesses provide competitive advantage by valuing their employees. It has been proven by various researches that the performance, job satisfaction and organizational commitment of employees who see that their ideas in the organization, more precisely, they are given importance as an individual, increase. The concept of positive organizational behavior is expressed as the sum of the strengths of individuals, the experience gained or the educational opportunities provided to the individual, and the characteristics that the individual can both change and improve. The concept of organizational justice, on the other hand, is related to the level of perception of employees towards workplace outcomes, procedures and interactions. These perceptions can affect employees' work attitudes and behaviors positively or negatively. Employees also evaluate the fairness of decision-making procedures to see if these procedures are consistent, fair and precise. The population of this study, in which the effect of perceived organizational justice on positive organizational behavior is examined within the framework of the model created through the Structural Equality Model, consists of public and private bank employees operating in Konya province and district centers. Within the scope of the study, questions were asked to the employees with the survey technique, one of the data collection techniques. A sample of 470 valid employees from the universe of the research were included in the study and analyzed. The obtained data were analyzed using SPSS 22.0 and AMOS 24.0 package programs. As a result of the research, there is a moderate and positive relationship between perceived organizational justice and positive organizational behavior; Moderate, positive and statistically significant relationships were found between perceptions of interactional justice, distributive justice and procedural justice, which are sub-dimensions of organizational justice, and positive organizational behavior. It is important to apply our research to employees working in different public and private institutions, especially in the fields of education, health and security, and to present the results in this context comparatively.