Aronya (Aronia melanocarpa L) odun çeliklerinin köklendirilmesi üzerine hormon dozlarının etkileri
Effects of different hormone doses on rooting chokeberry's (Aronia melanocarpa L) hard-wood cuttings
- Tez No: 783581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÖZ ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada, farklı IBA dozlarının, 'Nero' ve 'Viking' Aronia çeşitlerinin köklenmeleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada bu çeşitlere ait odun çelikleri kullanılmıştır. Alınan çelikler dezenfekte edildikten sonra, 1500, 2000 ve 2500 ppm IBA solüsyonuna batırılıp, alttan ısıtmalı perlit ortama üç tekerrürlü olarak dikilmiştir. Ortamda altmış gün bekletilip alınan çeliklerde; kalluslenme oranı (%), köklenme oranı (%), kök sayısı (adet), kök kalınlığı (mm), kök uzunluğu (cm) değerlendirilmiştir. Çalışmada en iyi kallus oluşum oranı 'Viking' çeşidinde 2000 ppm' de %55.81 olarak, köklenme oranı 2500 ppm'de 'Viking' çeşidinde (%73.11), en iyi ortalama kök sayısı 2500 ppm IBA uygulamasında 'Viking' çeşidinde (1.93 adet/çelik), en iyi ortalama kök kalınlığı 2500 ppm' de 'Viking' çeşidinde (0.23 mm), iyi ortalama kök uzunluğu 'Viking' çeşidinde 2500 ppm'de (0.77 cm) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different IBA doses on the rooting of 'Nero' and 'Viking' aronia cultivars were investigated. Wood cuttings of these cultivars were used in the study. After the cuttings were disinfected, they were immersed in 1500, 2000 and 2500 ppm IBA solutions and planted in perlite medium with three replications. In the cuttings that are kept in rooting system heated from the bottom for sixty days; Callus rate (%), rooting rate (%), root number (number), root thickness (mm), root length (cm) were evaluated. In the study, the best callus formation rate in 'Viking' cultivar was 55.81% at 2000 ppm, the rooting rate was in 'Viking' cultivar at 2500 ppm (73.11%), the best average root number was in 'Viking' cultivar at 2500 ppm IBA application (1.93 units/stem), the best average root thickness was determined at 2500 ppm in 'Viking' cultivar (0.23 mm) and the best average root length was determined at 2500 ppm (0.77 cm) in 'Viking' cultivar.