Topografik ve sismolojik VS30 verilerinin karşılaştırılması; Balıkesir örneği
Comparison of topographic and seismological VS30 data; Balikesir case
- Tez No: 783620
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Balıkesir merkez ilçeleri (Altıeylül ve Karesi)'nde topografik verilerden elde edilen VS30 değeri ile jeofizik ölçümler sonucu elde edilen VS30 verileri karşılaştırılarak olası farklılıkları ve veri benzerlikleri değerlendirilecektir. Dünya yüzeyinin üstünden 30 m aşağıya doğru tüm tabakaların hız büyüklükleri ortalaması olarak bulunan kayma dalgası hızı (VS30), deprem tehlikeleri için hem öngörücü, hem de teşhis aracı olarak yer hareketi büyütmesini tahmin etmek için anahtar bir parametredir. Topografik ve Jeofizik VS30 verileri belirli noktalarda seçilen İKİ farklı yöntemle hesaplanmış İKİ veri olarak karşılaştırılıp, korelasyonları incelenerek topografik ve sismolojik VS30 büyüklüklerinde fark veya benzerlik olup olmadığı araştırılacaktır. Saha sismolojisi koşullarıyla ilgili bilgilerin mevcudiyeti sadece Türkiye'de sınırlı yerlerde mevcuttur. Topografik eğim değişikliğinden bulunan topografik VS30 büyüklüğü bir araç olarak kullanılarak Dünya'nın herhangi bir yerindeki sismik saha koşulları haritalarını türetmek için bir metodoloji tanımlayarak, depreme bağlı olarak olası jeofizik risklerin ortaya çıkarılmasında hızlı bir öngörü aracı olarak kullanılabilmektedir. Topografik VS30 verileri ile bölge şehirleşme amaçlı planlama projeleri kapsamında ölçü noktalarında tespit edilerek bulunan jeofizik VS30 verileri ile korale edilerek hızlı bir çözüm aracı olarak kullanılması en kötü deprem riski durumunun önceden tespitinde büyük fayda sağlayacaktır. Balıkesir merkez ilçeleri (Altıeylül ve Karesi)'nde yapılmış olan çalışmalar sonucu elde edilen veriler ışığında topografik veriler ile araziden elde edilen jeofizik veriler kullanılarak farkın değişiminin ortaya konulması ile deprem öncesi ve sonrası risk verilerine hızlı ve ulaşılabilir olması gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında ayrıca ölçümle zaman alan işlemler topografik ve jeofizik veriler karşılaştırılarak VS30 verilerinin ortaya konulması ile iyi bir referans çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
In Balıkesir central districts (Altıeylül and Karesi), VS30 value obtained from topographic data and VS30 data obtained as a result of geophysical measurements will be compared and possible differences and data similarities will be evaluated. The shear wave velocity (VS30), which is the average of the velocity magnitudes of all layers 30 m below the Earth's surface, is a key parameter for estimating ground motion amplification as both a predictive and diagnostic tool for earthquake hazards. Topographic and Geophysical VS30 data will be compared as TWO data calculated with TWO different methods selected at certain points, and their correlations will be examined, and it will be investigated whether there is a difference or similarity in the topographic and seismological VS30 sizes. Availability of information on field seismological conditions is only available in limited areas in Turkey. By using the topographical VS30 magnitude found from the topographic slope change as a tool, it can be used as a rapid forecasting tool in revealing possible geophysical risks due to earthquakes, by defining a methodology to derive maps of seismic site conditions anywhere in the world. The use of topographic VS30 data as a quick solution tool by being correlated with geophysical VS30 data determined at measurement points within the scope of regional urbanization planning projects will be of great benefit in pre-detection of the worst earthquake risk situation. In the light of the data obtained as a result of the studies carried out in Balıkesir central districts (Altıeylül and Karesi), the change in the difference is revealed by using topographic data and geophysical data obtained from the field, and it is possible to quickly and quickly access the risk data before and after the earthquake. made accessible. Within the scope of this thesis, it has also been a good reference work by comparing the time-consuming processes with measurement from topographic and geophysical data and revealing the VS30 data.