Gebelerin benlik saygısının prenatal bağlanmaya etkisinin incelenmesi
İnvestigation of the effect of prenatal self-esteem on prenatal attachment
  1. Tez No: 783621
  2. Yazar: DEMET DİBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK, DOÇ. DR. SÜREYYA GÜMÜŞSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma gebelerin benlik saygısı ve prenatal bağlanmaya etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ocak 2022 –Mayıs 2022 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel tipte 214 gebe ile yürütülmüştür. Veri toplamada“Birey Tanıtım Formu”,“Prenatal Bağlanma Envanteri”ve“, İki Boyutlu Benlik Saygısı: Kendini Sevme/ Özyeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler online soru formu yöntemi ile toplanmıştır. Veri analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmış olup bulgularının değerlendirilmesinde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum değerler, yüzdelik sayılar, Ki-Kare testi, t testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testleri, tek yönlü varyans analizi, çoklu regresyon analizi ve spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirlik katsayıları Cronbach's alpha güvenirlik analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to evaluate the effects of self-esteem on prenatal attachment in pregnant women. Material and Method: The study was carried out with descriptive type and 214 pregnant women between January 2022 and May 2022.“İndividual İntroduction Form”,“Prenatal Attachment Inventory”and“Two-Dimensional Self-Esteem: Self-Love/Self-Efficacy Scale”were, used in data collection. Data were collected by online questionnaire method. SPSS 22.0 package program was used in data analysis, and mean, standard deviation, minimum, maximum values, percentiles, Chi-square test, t test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to evaluate the findings. The reliability coefficients of the scales were determined by Cronbach's alpha reliability analysis.