Bilişsel bozukluğu olan ve olmayan kronik obstrüktif akciğer hastalarında üst ekstremite fonksiyonel kapasitesi, solunum fonksiyonları, yorgunluk ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of upper extremity functional capacity, respiratory functions,fatigue and quality of life in chronic obstructive pulmonary patients with and without cognitive impairment
  1. Tez No: 783627
  2. Yazar: BEDRİYE DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR NAZ GÜRŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş-Amaç: Kronik obstruktif akciğer hastalarında (KOAH) bilişsel bozukluğun fiziksel performans ile ilişkili olduğu bildirilmekte, ancak üst ekstremite fonksiyonel kapasitesi ile ilişkisi bilinmemektedir. Bu çalışmanın birincil amacı bilişsel bozukluğu olan ve olmayan KOAH hastalarında üst ekstremite fonksiyonel kapasitesi, solunum fonksiyonları, yorgunluk ve yaşam kalitesini karşılaştırmak, ikincil ama ise bilişsel bozukluğu olan hastalarda farklı bilişsel fonksiyonların üst ekstremite fonksiyonları ile ilişkisini incelemektir. Materyal-Metot: Çalışmaya Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MBDÖ)'ne göre bilişsel fonksiyon bozukluğu olan 36 hasta (30 erkek/6 kadın, ortalama yaş; 67,7±7,3 yıl) ile kontrol grubu olarak bilişsel bozukluğu olmayan 40 hasta (36 erkek/4 kadın, ortalama yaş; 66,6 ±7,9 yıl) dahil edildi. Üst ekstremite fonksiyonel kapasitesi; altı dakika pegboard ring testi (6DPRT) ve el kavrama kuvveti ölçümü, solunum fonksiyonları solunum fonksiyon testi ve solunum kas kuvveti ölçümü, dispne şiddeti Modifiye Medical Research Council (MMRC) Dispne Skalası, sağlık durumu algısı KOAH Değerlendirme Ölçeği, yorgunluk Yorgunluk Etki Ölçeği ve yaşam kalitesi St. George Solunum Hastalıkları Anketi ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar yaş, beden kütle indeksi, cinsiyet, eğitim durumu, meslek, hastalık süresi, ek hastalık varlığı, uzun süreli oksijen tedavisi ve non-invaziv mekanik ventilasyon tedavisi kullanımı, zorlu vital kapasite ve solunum kas kuvveti açısından benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Cognitive impairment has been reported to be associated with physical performance, but its relationship with upper extremity functional capacity is unknown in chronic obstructive pulmonary patients (COPD). The primary aim of this study was to compare upper extremity functional capacity, pulmonary functions, fatigue and quality of life in COPD patients with and without cognitive impairment and the second aim was to examine the relationship between different cognitive functions and upper extremity functions in patients with cognitive impairment. Material- Method: The study included 36 patients with cognitive dysfunction (mean age; 67.7±7.3 years) and 40 patients without cognitive impairment (mean age; 66.6 ± 7.9 years) as the control group according to the Montreal Cognitive Assessment Scale. Six minute pegboard ring test (6MPRT) and hand grip strength for upper extremity functional capacity, pulmonary function test and respiratory muscle strength measurement for respiratory functions, Modified Medical Research Council (MMRC) Dyspnea Scale for dyspnea severity, COPD Assessment Test for health status, Fatigue Impact Scale for fatigue severity, St. George Respiratory Disease Questionnaire for quality of life were evaluated. Results: The groups were similar in terms of age, body mass index, gender, educational status, occupation, duration of disease, presence of additional disease, long-term oxygen therapy and use of non-invasive mechanical ventilation therapy, forced vital capacity and respiratory muscle strength (p>0.05).