Lojistik firmalarında inovasyon becerilerinin işletme performansına etkisi: TR 63 Bölgesi'nde bir alan çalışması
The effect of innovation capabilities on business performance in logistics firms: a field study in TR 63 Region
- Tez No: 783628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SELİM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Küresel salgın neticesinde lojistik işletmelerinin önemi her zamankinden daha fazla dikkat çekmeye başlamıştır. Bunun bir sonucu olarak lojistik sektöründeki akademik çalışmaların da artış gösterdiği görülmektedir. Buradan hareketle bu araştırmada Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay (TR 63 Bölgesi) illerindeki lojistik işletmelerinin çalışanları üzerinden inovasyon becerilerinin işletme performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi illerdeki Ticaret ve Sanayi Odalarının üye listelerinden rastsal olarak belirlenmiştir ve 364 kişiden veri toplanmıştır. Toplanan verilerin frekans, tanımsal istatistikler, normallik testi, güvenirlik analizleri, faktör analizleri, korelasyonlar, varyans testleri ve regresyon modeli üzerinden analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak inovasyon becerilerinin hem kendi aralarında hem de işletme performansı ile pozitif ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Değişkenler arası etkiler incelendiğinde regresyon modeline göre hizmet inovasyonu boyutu haricinde diğer bütün boyutların işletme performansı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışma araştırmacılara, politika geliştiricilere ve akademisyenlere öneriler sunularak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the global epidemic, the importance of logistics businesses has started to attract more attention than ever before. As a result of this, it is seen that academic studies in the logistics sector have increased. From this point of view, in this research, the effects of innovation skills on job performance were examined through the employees of logistics enterprises in Kahramanmaraş, Osmaniye and Hatay (TR 63 Region). The sample of the research was determined randomly from the member lists of the Chambers of Commerce and Industry in the provinces and data were collected from 364 people. The collected data were analyzed through frequency, descriptive statistics, normality test, reliability analysis, factor analysis, correlations, variance tests and regression model. As a result, it has been determined that innovation skills are positively related both among themselves and with job performance. When the effects between variables were examined, it was determined that all other dimensions were effective on job performance, except for the service innovation dimension, according to the regression model. The study was completed by presenting recommendations to researchers, policy makers and academics.