Kolorektal kanser etyopatogenezinde tnf süper ailesi 4 ile ilişkili mikrornaların araştırması
Investigation of tnf superfamily 4 associated micrornas in colorectal cancer etiopathogenesis
  1. Tez No: 783629
  2. Yazar: DİLARA SÖNMEZ ZOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kolorektal kanser üzerine yapılan araştırmalarda tümör hücreleri transkripsiyon, translasyon ve sinyal transdüksiyonlarının kontrolü ile immün sistemden kaçış mekanizmaları geliştirdikleri kanıtlanmıştır. Bu nedenle yeni immün teröpatik hedeflerin belirlenmesi için, bağışıklık hücrelerinde, tümör mikro çevresinde ve metabolizmasında gerçekleşen değişiklikleri ve bunların regülasyonu birlikte araştırılmalıdır. Bizde çalışmamızda kolorektal kanserlerde, immün kontrol noktalarından OX40/OX40L ve OX40L'I hedefleyen miR-138-5p ile miR-181a-5p arasındaki ilişki ile IDO-1'I hedefleyen miR-153-3p'nin triptofan, kinurenin ve kinurenik asit üzerine etkisini araştırmayı hedefledik. Bu kapsamda kolon, polip ve kontrol gruplarına ait plazmalarda miR-138-5p, miR-181a-5p ve miR-153-3p ekpresyon seviyelerine kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qPZR) ile triptofan, kinurenin ve kinürenik asit düzeylerine yüksek performanslı sıvı kromotografisi (HPLC) ve sOX40/sOX40L seviyeline ise Enzim bağlı immünosorbent deneyi (ELİSA) yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Gruplar arasında miR-138-5p, miR-181a-5p ve miR-153-3p ekspresyon düzeyleri incelendiğinde miR-138-5p anlamlı bir fark bulunamamışken miR-181a-5p ve miR-153-3p ekspresyonları istatistiksel olarak anlamlıdır (sırasıyla p=0,089; p=0,047, p=0,0021). Ayrıca HPLC analizi sonucu triptofan seviyesi gruplar kendi içinde incelenmiş olup, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,006).
Özet (Çeviri)
In research on colorectal cancer, it has been proven that tumor cells develop escape mechanisms from the immune system by the control of transcription, translation and signal transductions. Therefore, changes in immune cells, tumor microenvironment and metabolism and their regulation should be investigated together to identify new immune therapeutic targets. In our study, we aimed the effect of relationship between miR-138-5p targeting OX40/OX40L and OX40L and miR-181a-5p and miR-153-3p targeting IDO-1 on tryptophan, kynurenine and kynurenic acid in colorectal cancers. In this context, the expression levels of miR-138-5p, miR-181a-5p and miR-153-3p in plasmas of colon, polyp and control groups were determined by quantitative real-time polymerase chain reaction (qPCR), tryptophan, kynurenine and kynurenic acid levels were determined by high performance liquid chromatography (HPLC) and sOX40/sOX40L levels were determined by Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. According to the findings, when the expression levels of miR-138-5p, miR-181a-5p and miR-153-3p were examined between the groups, no significant difference was found for miR-138-5p, while the expressions of miR-181a-5p and miR-153-3p were statistically significant. (p=0.089, p=0.047, p=0.0021, respectively). In addition, tryptophan level was statistically significant between the groups as a result of HPLC analysis (p=0.006).