Ortaokul öğrencilerine yönelik Türkçede oyunlarla kelime öğretimi
Teaching vocabulary with games in Turkish for secondary school students
  1. Tez No: 783638
  2. Yazar: DUYGU KİRİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUDRET SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kelime, bireylerin duygu ve anlam dünyasını karşı tarafa aktarmada yararlandığı bir unsurdur. Bu aktarmanın doğru ve net bir şekilde gerçekleşebilmesi için ana dildeki kelimelerin programlı biçimde bireylere öğretilmesi gerekmektedir. Türkçenin ana dil olarak öğretiminde de kelime öğretiminin önemi büyüktür. Bu nedenle Türkçede kelime öğretimi üzerine araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, ortaokul öğrencilerine yönelik Türkçede oyunlarla kelime öğretiminin etkisi araştırılmıştır. Araştırma, Afyonkarahisar İhsaniye Akören Ortaokulu ve İhsaniye İmam Hatip Ortaokulu 6. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Deney grubunda oyunlarla kelime öğretimi gerçekleştirilirken kontrol grubunda geleneksel kelime öğretimi gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan kelime başarı testinden yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre oyunlarla kelime öğretiminin geleneksel kelime öğretimine göre daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The word is an element that individuals benefit from in transferring the world of emotion and meaning to the other side. In order for this transfer to take place correctly and clearly, the words in the mother tongue should be taught to the individuals in a programmed way. The importance of vocabulary teaching is also great in the teaching of Turkish as a mother tongue. For this reason, research on vocabulary teaching in Turkish is needed. In this study, the effect of teaching vocabulary with games in Turkish for middle school students was investigated. The research was carried out with Afyonkarahisar İhsaniye Akören Middle School and İhsaniye İmam Hatip Middle School 6th grade students. A random design with pretest-posttest control group was used in the study. While teaching vocabulary with games was carried out in the experimental group, traditional vocabulary teaching was carried out in the control group. The vocabulary achievement test prepared by the researcher was used to collect data. SPSS 25 program was used to analyze the data. According to the findings obtained from the study, it was concluded that vocabulary teaching with games is more effective than traditional vocabulary teaching.