Dikerek fiber yerleştirme (TFP) teknolojisi ile üretilmiş kompozit yapıların mekanik karakterizasyonu
Mechanical characterization of composite laminates manufactured by tailored fiber placement technology (TFP)
  1. Tez No: 783662
  2. Yazar: GÖKHAN K.ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN KABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüz endüstrisinde çok fonksiyonlu tasarımlar ve çok işlevli ürünlere duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Ürünlerden beklenen yüksek performans gereksinimlerinin yanı sıra çevreye olan etkisi, geri dönüştürülmeye ve tekrar kullanıma uygunluk gibi çevreci yaklaşımlar ve zorlayıcı endüstriyel kısıtların oluşumu başlamıştır. Bu ve benzeri birçok etkenden dolayı kompozit ürünler ve çözümler tüm endüstrilerde giderek önem kazanmaktadır. Endüstriyel ve fonksiyonel beklentilerin ışığında bir üründen beklenen özelliklerin en iyileştirilmiş çıktılar ile elde edilmesini sağlayan temel değişkenler arasında hammadde tipleri ve üretim teknolojileri gösterilebilir. Yürütülen bu yüksek lisans çalışmasında kompozit endüstrisinde en yaygın kullanıma sahip olan epoksi matris sistemi birincil değerlendirme olarak termoplastik bir matris sistemi ile mekanik açıdan eğme ve çekme testleri uygulanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Termoplastik matris sistemi seçiminde çevreci ve tekrar kullanıma uygun olması göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmanın yenilikçi ve yüksek akademik değerleri arasında tercih edilen numune üretim tekniği olan dikerek fiber yerleştirme (TFP) ve karıştırılmış hibrit fiber teknolojisi gösterilebilir. TFP tekniğinin temel avantajı bir üründen beklenen çok yönlü yüklenmeleri karşılayabilecek, geleneksel imalat teknikleri ile mümkün olmayan fiber yerleşim açılarının ve tasarımının yapılabilir olmasıdır. Dikerek fiber yerleştirme tekniği; yüksek performans, düşük ağırlık, düşük maliyet açısından en iyileştirilmiş ürünü ortaya çıkartmada ve ileri mühendislik tasarımları ve uygulamalarında tercih edilebilir yenilikçi bir yöntemdir
Özet (Çeviri)
In today's industry, the need for multifunctional designs and products is increasing. In addition to the high performance requirements expected from the products, environmentalist approaches such as environmental impact, suitability for recycling and reuse, and the existence of compelling industrial constraints have begun. Due to these and such similar factors, composite products and solutions are increasingly becoming more important in all industries. In the light of industrial and functional expectations, raw material types and production technologies can be shown among the main variables that ensure the features expected from a product to be obtained with optimized outputs. In this conducted master's study, the epoxy matrix system, which has the most common use in the composite industry, was compared with a thermoplastic matrix system as a primary evaluation with mechanical comparative bending and tensile tests. At the same time, environmentalist and reusable possibilities were taken into consideration in the selection of the thermoplastic matrix system. Among the innovative and high academic values of the study, Tailored fiber placement and commingled hybrid fiber technology, which is the preferred sample production technique, can be shown. The main advantage of this technique is that a fiber placement angles and design can be made that can meet the multi-directional loads expected from a product, which is not possible with traditional manufacturing techniques. The stitching fiber placement technique is an innovative method that can be preferred in advanced engineering designs and applications in terms of high performance, low weight, low cost, and to reveal the optimized product.