Reçineli su arıtma ünitelerinde ro tekniği kullanmanın ekonomik ve çevresel katkılarının araştırılması
- Tez No: 78367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KUMBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
vn ÖZ Günümüzde gittikçe kirlenen kaynaklardan temin edilen ham suların arıtım maliyetleri artmıştır. Reçineli demineralizasyon tesislerinin kimyasal madde sarfiyatlarının artışı, çevre ve maliyetler üzerine olumsuz etkiler yaratmıştır. Ayrıca ham su kalitesindeki bozulmalar reçineli demineralizasyon tesislerinde kapasite düşüşü olarak görülmektedir. Tez çalışmasında, ters Ozmos (RO) ile reçineli demineralizasyon tesislerinin birlikte çalıştırılması halinde; kapasite, maliyetler ve çevre üzerine etkileri sanayi ölçekli bir demineralizason tesisi ve laboratuvar ölçekli bir RO test cihazında birlikte araştırılmış ve sonuçta RO + Reçineli Demineralizasyon Tesislerinin birlikte çalıştırılmasının önemli avantajlar sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, cost of row water purification is increased due to contamination of resources. Increase in consumption of chemicals causes environmental and financial troubles in resin demineralisation plants. Furthermore, unavailability of demineralisation plants come out because of undesired raw water specifications. The subject of this study was to determine the environmental and economical feasibility of using RO (reserve osmosis) and RD (resin demineralisation) in combination. An industrial scale demineralisation system and a laboratory scale RO test device were used for simulation of the case. At the end of the study, it was concluded that, the use of RO and RO in combination brings out a lot of adventages by means of environmental and economical aspects.