Musalı (Mersin) bölgesindeki kromit yataklarının mineralojisi ve petrografisi
  1. Tez No: 78368
  2. Yazar: UTKU BAĞCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZ Çalışma alanı Musalı Köyü (Mersin) kuzeybatısında yer almaktadır. Bölgede Geç Kretase yaşlı Mersin Ofiyoliti ve bunun üzerine tektonik dokanakla gelen Alt-Orta Miyosen yaşlı Kaplankaya ve Karaisalı Formasyonu bulunmaktadır. Mersin Ofiyolitinin ana bileşenini ileri derecede serpantinleşmiş ultramafik kayaçlar oluşturur. Cevher minerali olarak sadece kromit bulunur. Kromitler harzburjitik çevre kayaçlar içerisinde dünitik kayaçlar tarafından sarılmış olup, 50-100 m genişliğinde 1-1.5 km uzunluğunda olası bir krom cevher zonunda bulunmakta, yer yer masif, saçınımlı, nodüler ve bantlı yapı göstermektedirler. Mikroskobik incelemelerde kromitlerde kataklastik ve çek-ayır dokusunun yaygın olduğunun gözlenmesi, yatakların hem oluşum hem de ofiyolitlerin yerleşmesi sırasında şiddetli bir tektonik deformasyon etkisinde kaldığını göstermektedir. Yapılan kimyasal incelemelerde kromitlerde demir içeriğinin yüksek olduğu gözlenmiştir. Yapısal, mineralojik ve kimyasal özellikler podiform kromit kütlelerinin yan kayaçlarla eş zamanlı bir oluşum olduğunu göstermektedir. Gül diyagramı ve kontur diyagram çözümlemelerine göre K60B-K80B, K60D-K70D, K20B-K50B doğrultularına sahip üç çatlak takımının egemen olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The study area is situated on the northwest of Musalı Village (Mersin). Late Cretaceous aged Mersin Ophiolite are overlain by Lower-Middle Miocene aged Kaplankaya and Karaisalı Formations with a tectonic boundries in this area. Mersin Ophiolite is composed of mainly serpentinized ultramafic rocks and chromite is only ore mineral Chromite enrichments are enveloped by a dunitic cover in the harzburgitic surrounding rocks. They are located 50-100 m wide and 1-1.5 km length possible chromite zone. They show in places different ore textures such as massive, disseminated, noduler and banded. Microscopic studies indicate that the chromites have genarally cataclastic and pull-apart texture. These properties have shown chromite deposits affected advanced tectonic deformation both occurrence and placement. Chemical studies have shown that chromites have high iron content. Structural, mineralogical and chemical properties show that chromite deposits formed contemporaneously with their enclosing rocks. The rose and contour diagrams analyses show that there are three dominant fracture sets within the quarry and their dips are N60W-N80W, N60E-N70E, N20W-N50W.