Türkiye'de sosyal yardımın gelişimi ve halkevlerinin sosyal yardım faaliyetleri
Development of social aid in Turkey and social aid activities of community centers
  1. Tez No: 783672
  2. Yazar: İNAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNVER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Social Work, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
19 Şubat 1932'de modernleşme atılımlarının topluma aktarılabilmesi ve toplumun Türk devrim prensiplerini benimseyebilmesi için kurulan Halkevleri yalnızca kültürel sahada değil aynı zamanda sosyal yardım alanında da önemli faaliyetler yürütmüştür. Bu faaliyetlerini Halkevleri, Sosyal Yardım Şubeleri vasıtasıyla yürütmüştür. Sosyal Yardım Şubeleri, kuruldukları bölgelerdeki ihtiyaca muhtaç vatandaşları tespit ederek onların yaşam standartlarını yükseltmeyi hedeflemiştir. Bu amaç doğrultusunda iş bulma, tedavi, yemek yardımı, kırtasiye yardımı, barınma ve himaye alanlarında mühim çalışmalara imza atmışlardır. Bu çalışmada Halkevlerinin sosyal yardım alanında yaptığı faaliyetler ele alınacaktır. Çalışmada, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri- Cumhuriyet Arşivi, dönemin ulusal ve yerel gazeteleri, Cumhuriyet Halk Partisi Halkevleri yayınları, Ülkü Halkevi dergisi gibi birinci el kaynaklardan ve tetkik eserlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Community Centers, which were established on February 19, 1932 in order to transfer the modernization breakthroughs to the society and for the society to adopt the principles of the Turkish revolution, carried out important activities not only in the cultural field, but also in the field of social aid. It carried out these activities through Community Centers, Social Assistance Branches. Social Assistance Branches aimed to raise the living standards of citizens in need by identifying them in the regions where they were established. In line with this purpose, they have carried out important works in the fields of employment, treatment, food aid, stationery aid, accommodation and protection. In this study, the activities of Community Centers in the field of social assistance will be discussed. In the study, first-hand sources such as the Presidency State Archives, the national and local newspapers of the period, the publications of the Republican People's Party Public Houses, the Ülkü Community Centers magazine, and research works were used.