Covid-19 pandemi sürecinde ilkokullarda örgütsel değişimin yönetimi
Management of organizational change in primary schools during the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 783683
  2. Yazar: BETÜL BENGÜ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YENGİN SARPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı, covid-19 pandemi sürecinde ilkokullarda yapılan değişiklikleri ve değişim sürecinin nasıl yönetildiğini anlamaktır. Bunu anlayabilmek için de okul yöneticilerinin, okullarında pandemi öncesi neleri nasıl değiştirdikleri, pandemi sürecinde neleri nasıl değiştirmek zorunda kaldıkları, süreci nasıl yürüttükleri ve pandemi sonrasında değiştirmek istediklerine ilişkin görüşlerini almak amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Örnekleme türlerinden ise ölçüt örnekleme, maksimum çeşitlilik örnekleme ve tipik durum örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Aydın ilinde bulunan ilkokullarda görev yapan ilkokul müdür ve müdür yardımcılarından gönüllülük esasına bağlı olarak altısı kadın, altısı erkek olmak üzere toplam 12 yönetici belirlenmiştir. Bu yöneticilerle yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Tümevarımcı analize tabii tutulan verilerden elde edilen bulgulara göre araştırmaya katılan ilkokul yöneticilerinin pandemi öncesi ve pandemi sürecinde daha çok fiziksel değişimlere yöneldikleri görülmüştür. Atanınca çok büyük bir vizyon değişikliği uygulayamamışlardır. Finansman ve diğer kaynaklardaki sorunlar yöneticileri sürdürümcü liderliğe yöneltmiştir. Pandemi sonrasında özellikle dikkati çeken bir bulgu öğrencilerin davranış bozukluklarıdır. Öğrenci ve öğretmenleri güdülemek ve velilerin okulu destekleyici tutumları için uğraşmak yöneticilerin meşgul oldukları konular arasındadır. Ayrıca temizlik ve hijyen çalışmaları da pandemi sürecinde üzerinde en çok durulan çalışmalar arasında yer almıştır. Tüm bunlardan dolayı yöneticilerin örgütsel değişim çalışmalarının yeterli düzeyde olmadığı ve örgütsel sorunlarla uğraşmaktan örgütsel değişime çok fazla odaklanamadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yöneticilerin pandemi sonrasında değiştirmek istedikleri konular arasında finansman sorunlarının çözüme kavuşturulması ve öğrencilerin sosyal ve kültürel yönden gelişimlerine yönelik değişimler gerçekleştirmek istedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulgularına uygun olarak geliştirilen bazı öneriler şöyledir: Yöneticilerin okullarında fiziksel süreçlerle ilgili değişim gerçekleştirebilmeleri için gerekli finansman desteğinin verilmesi öğrencilerin davranış bozuklukları ve veli müdahalelerine yönelik olarak paydaşlara eğitimler verilmesi düşünülebilir. Okullardaki örgütsel değişim yönetimiyle ilgili genelleme yapabilmek için nicel araştırma yöntemiyle desenlenmiş çalışmalar yürütülebilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Değişim, Değişme, Pandemi, Salgın
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to understand the changes made in primary schools during the covid-19 pandemic and how the process was managed. In order to understand this, it was aimed to get the opinions of school administrators about what they changed in their schools before the pandemic, what they had to change during the pandemic process, how they carried out the process and what they want to change after the pandemic. Phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used in the research. Criterion sampling, maximum variation sampling and typical case sampling methods were used as sampling type. A total of 12 administrators, six women and six men, were determined from the primary school headmasters and deputy headmasters working in primary schools in Aydın on a voluntary basis. Interviews were conducted with them using a semi-structured interview form. According to the findings obtained from the data subjected to inductive analysis, it was determined that the primary school administrators participating in the research were inclined to make physical changes before and during the pandemic. After being appointed, they could not implement a significant change in vision. Problems in financing and other resources have led managers to perform“sustainable leadership”. The finding that draws attention especially after the pandemic is the behavioral disorders of the students. Motivating students and teachers and trying to improve parents' supportive attitudes towards the school are among the issues that administrators have been busy with. In addition, cleaning and hygiene were among the most emphasized works during the pandemic process. As a result, it has been concluded that the efforts for organizational change of school administrators have not been sufficient and they cannot focus on organizational change because of dealing with organizational problems. In addition, it was concluded that among the issues that the administrators want to change after the pandemic are solving the financial problems and making changes for the social and cultural development of their students. Some suggestions developed in accordance with the findings of the research are as follows: Providing the necessary financial support for the administrators to carry out physical changes in their schools, providing training to the stakeholders about the behavioral disorders of the students and parent interventions. In order to generalize about organizational change management in schools, studies designed with quantitative research method can be carried out. KEYWORDS: Change, Transformation, Pandemic, Epidemic