Sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm düzeylerinin işgören verimliliği ile ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of the relationship between organizational commitment and organizational cynicism levels of healthcare professionals and employee productivity
  1. Tez No: 783696
  2. Yazar: YİĞİT ŞERİF KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT KIYAK, DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm düzeylerinin iş gören verimliliği düzeyleri ile ilişkisinin incelendiği kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın ilk aşamasında Stanley tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlanması henüz yapılmamış olan Örgütsel Sinizm Ölçeği' nin çevirisi, pilot uygulaması ve geçerlilik, güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Pilot uygulama, İstanbul ili Anadolu Yakası'nda yer alan ve bir yönetim değişikliği yaşamış olan özel bir hastanede gerçekleştirilmiştir. Toplam 114 hekim ve hemşirenin çalıştığı hastanede 81 adet veri formu elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Anadolu Yakası'nda yer alan iki özel hastanede çalışan toplam 700 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem çalışması yapılmamış olup, evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmış ve çalışmaya katılmayı kabul eden 339 iş görenden veri formu elde edilmiştir. Araştırmada Stanley (2005) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması yapılan Örgütsel Sinizm Ölçeği ile birlikte Allen ve Meyer (1990) tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Anketi ve Kirkman ve Rosen (1999) tarafından geliştirilen İş Gören Verimlilik Ölçeği kullanılmıştır. Uyarlaması yapılan ölçeğin dil eş değerlik çalışması yapılmıştır. Güvenilirlik ve geçerlilik analizleri ile birlikte faktör analizi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Uygulama verileri analiz edilirken, Skewness ve Kurtosis testleri, tanımlayıcı istatistik, Bağımsız Örneklem t testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında ANOVA kullanılmıştır. Anlamlı çıkan sonuçlara Games-Howell ve Horcberg's GT2 post hoc analizi uygulanmıştır. Ölçekler arası ilişki Pearson Korelasyon Testi ile gerçekleştirilmiştir. Örgütsel sinizmin iş gören verimliliği ve örgütsel bağlılığa etkisi ise Çoklu Regresyon Analizi ile test edilmiştir. Analizde SPSS v23 paket program kullanılmıştır. Analizler sonucunda katılımcıların örgütsel sinizm, örgütsel bağlılık ve iş gören verimliliği orta düzey çıkmıştır. Korelasyon analizi sonucunda katılımcıların, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm düzeyleri arasında pozitif yönlü zayıf ilişki, örgütsel bağlılık ve iş gören verimliliği düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzey ve örgütsel sinizm ve iş gören verimliliği düzeyleri arasında negatif yönlü güçlü ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizmin iş gören verimliliği ile ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research is a cross-sectional study examining the relationship between the organizational commitment and organizational cynicism levels of health workers and their productivity levels. In the first stage of the research, the translation, pilot application and validity and reliability analyzes of the Organizational Cynicism Scale, which was developed by Stanley and has not yet been adapted into Turkish, were carried out. The pilot application was carried out in a private hospital located on the Anatolian Side of Istanbul, which has undergone a management change. A total of 81 data forms were obtained in the hospital where 114 doctors and nurses work. The universe of the application of the research consists of 700 healtcare professionals working in to private hospitals located on the Anatolian Side of Istanbul. There was no sampling study research, the whole universe was tried to be reached and data forms were obtained from 339 employees who agreed to participate in the study. In the study, the Organizational Cynicsm Scale developed by Stanley (2005) and adapted into Turkish, the Organizational Commitment Questionnaire developed bay Allen and Meyer (1990) and the Employee Productivity Scale developed by Kirkman and Rosen (1999) were used. Language equivalence study of the adapted scale was carried out. Factor analysis and correlation analysis were performed along with reliability and validity analyzes. While analyzing the application data, Skewness and Kurtosis tests, descriptive statistics, Independent Sample t-test, ANOVA were used for comparing more than two groups. Games-Howell and Horcberg's GT2 post hoc analysis were applied to the significant results. The correlation between the scales was carried out with the Pearson Correlation Test. The effect of organizational cynicism on employee productivity and organizatinonal commitment was tested with Multiple Regression Analiysis. SPSS v23 package program was used in analysis. As a result of the analyzes, the organizatonal cynicsm, organizational commitment and employee levels of the participants emerged as moderate. As a result of the correlaiton analysis, a weak positive relationship was found between organizational commitment and organizational cynicism levels, a positive moderate relationship between organizational commitment and employee productivity levels and a negative strong relationship between organizational cynicism and employee productivity levels. As a reslut, ithas been seen that organizational commitment and organizational cynicism are associated with employee productivity.