Polipirol, polianilin ve polipirol-polianilin alaşımlarının sentezi ve elektrokimyasal karakterizasyonu
  1. Tez No: 78370
  2. Yazar: MELTEM KAHYA DÜDÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KÖLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZ Sulu ve susuz ortamda anilin ve pirol monomerleri elektrokimyasal yöntemle polimerleştirilerek saf iletken polimerler olan polianilin ve polipirol elde edilmiş; belirli oranlarda hazırlanan anilin ve pirol karışımları kullanılarak yine aynı yöntemle polipirol-polianilin alaşımları sentezlenmiştir. Sentezlenen polianilin, polipirol ve polipirol-polianilin alaşımlarının akım-voltaj diyagramları alınmış ve elektrokimyasal karakterizasyonları yapılmıştır. Polipirol- polianilin alaşımlarının da polianilin ve polipirol gibi elektroaktif oldukları gözlenmiştir. Değişen sıcaklıkla birlikte filmlerin elektrokimyasal davranışında da değişiklikler gözlenmiştir. Saf polimerlerin ve alaşımlarının potansiyele bağlı olarak direnç ölçümleri yapılmıştır. İletkenlik ölçümleri, alaşımların saf polimerlerde olduğu gibi iletken olduklarını ve iletkenliğin uygulanan potansiyele bağlı olarak değiştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Polyaniline and polypyrrole which are intrinsic conducting polymers were obtained by electro-oxidation of the aniline and pyrrole in aqueous and non aqueous media and also alloys of pyrrole and aniline were synthesized in the same method by using certain amount of prepared mixtures of aniline and pyrrole. Current- potential diagrams of the synthesized polyaniline, polypyrrole and alloys of pyrrole and aniline were taken and their electrochemical characterization was done. Alloys of pyrrole and aniline were observed to be electroactive like polyaniline and polypyrrole, as well. In addition to this, the effect of the temperature on the electrochemical behaviour of polypyrrole, polyaniline and alloys of pyrrole and aniline was examined. Change was observed in the electrochemical behaviour of these films at different temperatures. In-situ resistance measurements of polyaniline, polypyrrole and alloys of pyrrole and aniline were carried out. In-situ resistance measurements showed that alloys were conductive and conductivity of alloys changed depending on applied potential like intrinsic polymers as well.