Bedaquiline delamanid, and linezolid minimum inhibitory concentration distributions and resistance-related gene mutations in multidrug-resistant tuberculosis strains isolated from south of Turkey
Çukurova Bölgesinde pulmoner tüberkülozlu hastalardan izole olacak çoklu ilaca dirençli tüberküloz suşlarında Bedaquiline, delamanid ve linezolid minimum inhibitör konsantrasyonlarının ve dirençle ilişkili gen mutasyonlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 783724
  2. Yazar: HUDA ALI MOHAMEDALI AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Çok ilaca dirençli (MDR) ve yaygın ilaca dirençli (XDR) tüberkülozun tedavisindeki son gelişmeler, delamanid, bedakuilin ve linezolidin (TB) onaylanmasına yol açmıştır. Bu ilaçlarla doğru teşhis ve tedavi, ilaç duyarlılık testlerinin kullanılmasını gerektirir ve daha hızlı moleküler yöntemleri içerebilir.. Bu çalışmanın amacı, tüberküloz şüphelilerinin klinik örneklerinden izole edilen MDR ve tamamen ilaca duyarlı M. tuberculosis suşları arasında bu üç anti-TB ilacına dirençle ilgili minimum inhibitör konsantrasyonları (MİK) ve genlerdeki mutasyonları değerlendirmektir. Türkiye'nin Çukurova Bölgesi'ndeki sekiz farklı ilden THUM ye gonderilmektedir. Delamanid, bedaquiline ve linezolid MIC'leri, yarı otomatik bir MGIT 960 sistemi ve bir TB eXiST modülü ile birleştirilmiş EpiCenter yazılımı kullanılarak belirlendi. 71 MTB izolatının PCR sonuçları M. tuberculosis H37Rv'ninkilerle sıralandı ve hizalandı.Bedaquiline, delamanid ve linezolid için MIC'ler sırasıyla ≤0,025 ila 6,4 mg/L, 0,005 ila 0,32 mg/L ve 0,125 ila 2 mg/L aralığındadır. Hem ilaca duyarlı hem de dirençli suşlarda çoklu mutasyonlar tespit edildi. Bedakilin, delamanid veya linezolid direnci ile ilgili spesifik mutasyonları tanımlamadık. Bununla birlikte, bu ilaçların direncinin ardındaki genetik mekanizmaları belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Delamanid, bedaquiline, and linezolid are three newer drugs that have been approved for the treatment of MDR and XDR tuberculosis (TB). The use of drug susceptibility testing is essential for correct diagnosis and treatment with these medications, and may entail quicker molecular approaches. The present study's objective is to evaluate the MICs and mutations in genes linked to resistance of MDR and completely drug-susceptible M. tuberculosis strains isolated from clinical samples of tuberculosis suspects given to THUM from the Cukurova Region of Turkey. The minimum inhibitory concentrations (MICs) of delamanid, bedaquiline, and linezolid were determined with the use of a semiautomated MGIT 960 system, EpiCenter software, and a TB eXiST module. The PCR results of 71 MTB isolates, , were sequenced and aligned with those of M. tuberculosis H37Rv.The MICs for bedaquiline, delamanid, and linezolid ranged from ≤0.025 to 6.4 mg/L, 0.005 to 0.32 mg/L, and 0.125 to 2 mg/L respectively. Multiple mutations were detected in both drug-sensitive and -resistant strains. We did not identify specific mutations involved with bedaquiline, delamanid, or linezolid resistance. However Further research is required to establish the genetic mechanisms behind these drugs' resistance.