Effect of gasdermin D expression on tumorigenesis
Gasdermin D ifadesinin tümör oluşumuna etkisi
- Tez No: 783726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kanser, gen mutasyonu, epigenetik farklılıklar ve çevresel faktörlerin birlikte oluşturduğu kontrolsüz hücre proliferasyonu ve metastazı ile tanımlanan bir hastalıktır. Her geçen gün artan kanser vaka sayısı ve kanser hücrelerinin var olan konvansiyonel kanser tedavilerine karşı apoptoz direnç göstermesi, bilim insanlarını bu anormal hücrelerini efektif olarak öldürecek yeni alternatif tedaviler geliştirmeye zorlamaktadır. Piroptoz, inflamazom adı verilen doğal bağışıklık reseptörleri tarafından tetiklenen enflamatuar bir programlı hücre ölümüdür. Gasdermin D proteininin inflamazom efektörleri tarafından kesimi ile hücre zarında porları oluşturmaktadır. Güncel çalışmalar bazı kemoterapi ilaçlarının piroptozu tetikleyerek kanser hücrelerinin apoptoz direncini kırdığını göstermektedir. Sınırlı sayıdaki yayınlar, Gasdermin D anlatımın kanser özellikleri üzerinde etkisi hakkında çelişkili bulgular sunmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, Gasdermin D ekspresyonu ile migrasyon ve proliferasyon gibi kanser özelliklerinin arasında bağlantı olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, farklı kanser tiplerinden kanser hücre hatları elde edilmiş ve bu hücrelerde western blot ve RT-PCR analizleri ile Gasdermin D seviyeleri belirlenmiştir. Bu hücrelerin bölünme hızları ve migrasyonları“yara iyileşmesi”testi ile irdelenmiştir. Sonuçlarımız Gasdermin D anlatımı ve kanser özelliklerinin ters olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bu tez, Gasdermin D proteinin tümör gelişimindeki rolünün anlaşılmasına ve Gasdermin D anlatımının kanser belirteci olarak kullanılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease characterized by uncontrolled cell proliferation and metastasis due to genetic or epigenetic changes and environmental factors. Increasing number of cancer cases and the development of resistance to apoptosis by tumor cells in response to conventional therapies force scientists to find new strategies to effectively eliminate these abnormal cells. Pyroptosis is a recently identified form of programed cell death triggered by the activation of an innate immune receptors called inflammasomes. Pyroptosis is mediated by Gasdermin D which is cleaved by the effectors of inflammasomes and forms pores at the plasma membrane of the cell. Some recent studies found that some chemotherapeutic drugs triggering pyroptosis could be used to overcome apoptosis resistance of cancer cell. Limited studies revealed contradictory results on Gasdermin D's role in cancer. The aim of this thesis is to determine the relationship between Gasdermin D expression and cancer properties such as proliferation and migration. To that purpose, we cultured different types of cancer cell lines and determined Gasdermin D levels by western blot and RT-PCR analyses. Then, the proliferation rate and migration capacity of these cells was tested by wound healing assay. Our results suggest that Gasdermin D expression and cancer cell metastasis are inversely correlated. Overall, this thesis contributes to the understanding of the involvement of Gasdermin expression in tumor progression and provide evidence for the use of Gasdermin D expression as a cancer marker.