Karizmatik liderliğin örgütsel bağlılık ile ilişkisi: Özel sektör çalışanları üzerinde bir araştırma
The relationship of charismatic leadership with organizational commitment: A study on private sector employees
  1. Tez No: 783751
  2. Yazar: NOVRUZ YUSİFOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÖZKAN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütlerde karizmatik liderlik özelliğine sahip yöneticilerin bu özelliklerinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma nicel araştırma tekniği kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada, veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini farklı özel sektörlerde görev yapan çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmaya en çok hizmet sektöründe çalışanlar katılmıştır. Bu araştırmada; çalışanların karizmatik liderlik algılarının, onların örgütsel bağlılıkları üzerinde etkisinin olduğu bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda çalışanların karizmatik liderlik algılarından sıra dışı davranış sergileme yetisinin, onların duygusal bağlılığı üzerinde etkisinin olduğu bulunmuştur. Çalışanların, çevresel duyarlılık gösterme ve mevcut durumu sürdürmeme yetisi ile onların devam bağlılıkları arasında bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu araştırmada, çalışanların karizmatik liderlik algılarından olan çevresel duyarlılık gösterme ve kişisel risk üstlenme yetisinin, çalışanların normatif bağlılığını etkilediği bulunmuştur. Sonuç olarak yapılan çalışma, özel sektör çalışanlarında karizmatik liderlik algısı ve örgütsel bağlılık arasında bazı boyutlarda ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of these characteristics of managers with charismatic leadership in organizations on organizational commitment. This study was conducted using quantitative research technique. In the study, the questionnaire method was used to collect data. The sample of the study consists of employees working in different private sectors. Employees in the service sector mostly participated in the research. In this study; It has been found that the charismatic leadership perceptions of the employees affect on their organizational commitment. As a result of the analysis, it was found that ability to unconventional behavior, which are among the charismatic leadership perceptions of the employees, have an effect on their affective commitment. It has been found that there is a relationship between the ability of employees to environmental sensitivity and to action away from the status quo and their continuance commitment. In this study, it was found that the environmental sensitivity and personal risk abilities of the employees affect their normative commitment. As a result, the study shows that there is a relationship between charismatic leadership perception and organizational commitment in some dimensions in private sector employees.