Ortaokul 7. sınıflarda nüfus konusunun etkin öğrenme temelli ders planı ile öğrenilmesi
Learning the subject of population in secondary school 7th grades with an active learning based lesson plan
  1. Tez No: 783761
  2. Yazar: İSMAİL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ortaokul yedinci sınıf Sosyal Bilgiler dersinde nüfus konusunun öğrenilmesinde etkin öğrenme temelli ders planı yaklaşımının öğrenmeye etkisinin incelenmesidir. Bu doğrultuda hazırlanan etkin öğrenme temelli taslak ders planının, yedinci sınıf sosyal bilgiler dersinde nüfus konusunun işlenişine ve öğrencilerdeki öğrenme durumlarına etkisi ele alınmıştır. Bu araştırma Çankırı ili Yapraklı ilçesi Yapraklı Ortaokulunda okuyan 7. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, etkin öğrenme temelli ders planı yaklaşımının öğrenmeye etkisinin incelenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tek gruplu ön-test ve son-test deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme aracı bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Çalışma grubu Yapraklı Ortaokulunda öğrenim gören 6 öğrenciden oluşturmaktadır. Çalışma grubuna öncelikle 15 sorudan oluşan bir ön test uygulanmıştır. Sonrasında çeşitli eğitsel oyun ve etkinliklerle zenginleştirilen ders planı uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda öntest olarak kullanılan ölçme aracı, son-test olarak yeniden uygulanmıştır. Öğrencilerin ön-test ve son-test yanıtları SPSS 25.0 paket programında bulunan Paired Samples Testi kullanılarak incelenmiştir. Kız ve erkek öğrenciler arasındaki başarı düzeylerini ölçmek için de İki Faktörlü ANOVA testi kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre kız ve erkek gruplarının ön test ve son test toplam öğrenme değişkeni puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ayrıca çalışma grubunun ön-test ve son-test sonuçları arasında sontest puanları lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmada konu ile ilgili geniş literatür taramaları yapılmış, Coşkun'un taslak ders planı örneklerinin yer aldığı eserlerinden yararlanılmıştır. Bu araştırma için geliştirilen etkin öğrenme temelli ders planının eğitimciler tarafından kullanılacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of active learning-based lesson plan approach on learning the subject of population in the seventh grade Social Studies course in secondary school. The effect of the draft lesson plan based on active learning prepared in this direction, on the teaching of population in the seventh grade social studies lesson and on the learning status of students is discussed. This research was applied to 7th grade students studying at Yapraklı Secondary School in Yapraklı district of Çankırı province. The aim of this study is to examine the effect of active learning-based lesson plan approach on learning. In the study, one-group pre-test and post-test experimental design, which is one of the quantitative research methods, were used. The measurement tool developed by the researcher was determined as the dependent variable. The study group consists of 6 students studying at Yapraklı Secondary School. First of all, a pre-test consisting of 15 questions was applied to the study group. Afterwards, the lesson plan enriched with various educational games and activities was applied. At the end of the study, the measurement tool used as a pre-test was re-applied as a post-test. The pre-test and post-test responses of the students were examined using the Paired Samples Test in the SPSS 25.0 package program. The Two-Factor ANOVA test was used to measure the achievement levels between female and male students. According to the data obtained, no significant difference was found between the pre-test and post-test total learning variable scores of the girls and boys groups. In addition, a statistically significant difference was found between the pre-test and post-test results of the study group in favor of the post-test scores. In the research, extensive literature reviews on the subject were made and Coşkun's works including draft lesson plan examples were used. It is thought that the active learning-based lesson plan developed for this research will be used by educators.