postmenopozal kadınlarda menopoz semptomlarının kadın genital benlik algısına etkisi
The effect of menopausal symptoms on female genital self-perception in postmenopausal women
  1. Tez No: 783777
  2. Yazar: İNCİNUR BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Giriş ve amaç: Bu çalışmada; postmenopozal dönemdeki kadınlarda menopoz semptomlarının kadın genital benlik algısı (KGBA) üzerindeki etkilerini incelemek amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif ve analitik bir çalışma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile hekimliği Polikliniği'ne 1 Haziran–8 Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran en az 12 aydır adet görmemiş 40 yaş ve üzeri olan kadınlardan çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 203 kadın ile gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri, genel sağlık durumu, obstetrik ve jinekolojik öyküsü ve menopoz özellikleri tarafımızca hazırlanan Hasta Bilgi Formu kullanılarak sorgulandı. Verileri elde etmede Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ), Vulvovajinal Semptom Ölçeği (VSÖ) ve Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği (KGBİÖ) kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 203 kadının yaş ortalaması 57,53±6,70 yıl (min:42-max:80) idi. Ölçeklerden alınan toplam ortalama puanlar; MSDÖ için 15,40±7,70 (min:0-max:35), VSÖ için 3,75±3,96 (min:0-max:19), KGBİÖ için 18,99±4,34 (min:8-max:28) idi. MSDÖ ve VSÖ toplam ve alt boyut puanları ile KGBİÖ puanı arasında ters yönlü ve istatistiksel anlamlı ilişki bulundu (hepsi için p:0.001). VSÖ-Cinsel hayata etki ile KGBİÖ puanı arasında ise anlamlı ilişki bulunmadı. İlk doğum yapma yaşı ile KGBİÖ puanı arasında pozitif yönlü; BKİ, toplam gebelik ve canlı doğum sayısı ile KGBİÖ puanı arasında ters yönlü istatistiksel anlamlı ilişki vardı (p:0,002; p:0,028; p:0,001; p:0,001, sırasıyla). Üniversite mezunlarının, çalışan ve emeklilerin, genel sağlık durumu algısı çok iyi olan kişilerin KGBİÖ puanları anlamlı şekilde yüksekti (p:0,001; p:0,013; p:0,001, sırasıyla). Sonuç: Ölçeklerden alınan puanlar baz alındığında katılımcıların genel ve vulvovajinal menopoz semptomları orta-düşük düzeyde olup, KGBA orta-iyi düzeyde saptandı. Menopozun genel ve vulvovajinal semptomlarının etkisi artıkça KGBA olumsuz etkilenmekteydi. Düşük gelir, genel sağlık durumunda kötü algı, jinekolojik hastalık varlığı menopoz semptomlarını arttıran faktörlerdi. Obezite, parite sayısında artış, düşük eğitim düzeyi ise KGBA'yı olumsuz etkileyen faktörlerdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: In this study; it was aimed to investigate the effects of menopausal symptoms on female genital self-image (FGSI) in postmenopausal women. Method: This study was planned as a single-center, prospective, and analytical study. It was conducted with 203 women aged 40 and above who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 1 June and 8 December 2022 and who have not had a menstrual period for at least 12 months, and who met the inclusion criteria. Participant's sociodemographic data, general health status, obstetric and gynecological history, and menopause characteristics were questioned using the Patient Information Form prepared by us. The Menopausal Symptoms Rating Scale (MSRS), Vulvovaginal Symptom Questionnaire (VSQ), and Female Genital Self-Image Scale (FGSIS) were used to obtain the data. Result: The mean age of 203 women included in the study was 57,53 ± 6,70 years (min:42- max:80). The total mean scores obtained from the scales was 15,40±7,7 (min:0-max:35) for MSRS , 3,75±3,96 (min:0-max:19) for VSQ and 18,99 ±4,34 (min:8-max:28) for FGSIS. An inverse and statistically significant relationship was found between MSRS and VSQ total and sub-dimension scores and FGSIS scores (p:0,001 for all). There was no significant relationship between VSQ-Effect on sexual life and FGSIS score. There was a positive correlation between the age at first birth and the FGSIS score; and a statistically significant inverse relationship between BMI, total number of pregnancies and live births and FGSIS score (p:0,002; p:0,028; p:0,001; p:0,001, respectively). University graduates, working and retired people, and people with a very good perception of general health status had significantly higher FGSIS scores (p:0,001; p:0,013; p:0,001, respectively). Conclusion: Based on the scores obtained from the scales, the general and vulvovaginal menopausal symptoms of the participants were at moderate-low level, and the FGSI was found at a moderate-good level. As the effect of general and vulvovaginal symptoms of menopause increased, FGSI was negatively affected. Low income, poor perception of the general state of health, the presence of gynecological diseases were the factors that increased the symptoms of menopause. Obesity, an increase in the number of parity, and low education level were the factors that negatively affected FGSI.