Kemik defektlerinde hemostatik ajan ile kollajen içeren heterogreft uygulamasının kemik rejenerasyonuna etkisinin ratlarda radyolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 783778
  2. Yazar: SELİN KUMRAL ÖZATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP SARUHANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Travma, enfeksiyon, sistemik veya lokal sebepler ile rezorbe olan kemiğin ogmentasyonu modern cerrahinin en zor uğraşlarından biridir. Birçok akademisyen meydana gelen kemik defektlerinin başarılı bir şekilde onarımı konusunda gelişen teknolojinin de sağladığı imkanlar doğrultusunda araştırmalar yapmaktadır. Kemik defektlerinin rekonstrüksiyonu konusunda kemik greft materyallerinin yanında sentetik ve doğal birçok biyomateryal greftler ile kombine kullanılarak daha başarılı sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Gelişen teknoloji sayesinde laboratuvar deneylerinde histomorfometrik incelemenin yanında daha güvenilir sonuçlar elde edileceği fikri ile micro-CT cihazları ile radyografik olarak birçok parametreyi karşılıklı olarak değerlendirmek mümkündür. Micro-CT cihazları çalışma prensibi doğrultusunda bilgisayarlı tomografilere göre daha detaylı görüntü alınıp işlenmesini ve hata paylarının minimuma indirilmesini sağlar. Bu çalışmadaki amaç; Ankaferd Blood Stopper'ın (ABS) kemik grefti ile kombine kullanımının erken ve geç dönem iyileşme üzerinde etkisinin micro-CT cihazı ile incelenerek kemik yoğunluk, hacim ve yüzey doku alanlarının sayısal veriler ile değerlendirilmesidir. Bu amaçla 40 adet Sprague Dawley cinsi ratta açılan kalvaryal defektlere Ankaferd Blood Stopper ve ksenojenik kemik grefti uygulanarak denek hayvanlarının yarısının 7.gün kalan yarısının ise 28.gün sakrifikasyonlarını takiben micro-CT ile analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre 7.gün erken dönemde sakrifiye edilen deneklerde kemik mineral yoğunluğu(BMD) tüm gruplarda istatiksel olarak anlamlı şekilde azalma gösterirken; kemik hacmi, doku yüzey hacmi, kemik yüzey alanı ABS ve greftin kombine kullanıldığı grup ve greftin kullanıldığı grupta istatiksel olarak anlamlı şekilde artmıştır. Kemik alanı/kemik hacmi değeri ABS kullanılan grupta istatiksel olarak anlamlı değilken greft ve greft+ABS kullanılan grupta istatiksel olarak anlamlı şekilde azalma göstermiştir. 28. Gün geç dönemde sakrifiye edilen deneklerde BMD değeri, greft ve greft+ABS kullanılan gruplarda istatiksel olarak anlamsız bulunmuş ve ABS kullanılan grupta istatiksel olarak anlamlı şekilde artmışken; kemik hacmi, doku yüzey hacmi, kemik yüzey alanı değerleri ABS kullanılan grupta istatiksel olarak anlamsız ve greft ve greft+ABS kullanılan grupta ise istatiksel olarak anlamlı şekilde artmıştır. Kemik alanı/kemik hacmi, ABS kullanılan grupta istatiksel olarak anlamsızken greft ve greft+ABS kullanılan grupta bu değer istatiksel olarak anlamlı şekilde azalmıştır. ABS'nin kemik iyileşmesine olan etkisi çalışmamızda istatiksel olarak anlamlı etkisinin olduğu şüphelidir. ABS'nin greftlerle birlikte kemik ogmentasyonu cerrahisindeki başarısı daha geniş ve karşılaştırmalı çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Augmentation of bone resorbed by trauma, infection, systemic or local causes is one of the most difficult tasks of modern surgery. Many academicians conduct research on the successful repair of bone defects in line with the opportunities provided by the developing technology. In the reconstruction of bone defects, more successful results have been tried to be obtained by using many synthetic and natural biomaterials in combination with grafts as well as bone graft materials. Due to the developing technology, it is possible to mutually evaluate many parameters radiographically with micro-CT devices, with the idea that more reliable results will be obtained in addition to histomorphometric examination in laboratory experiments. Micro-CT devices enable more detailed images to be taken and processed and the margin of error to be minimized compared to computed tomography in line with its working principle. The aim of this study; is the evaluation of bone density, volume and surface tissue areas with numerical data by examining the effect of the combined use of Ankaferd Blood Stopper (ABS) with bone graft on early and late healing with a micro-CT device. For this purpose, Ankaferd Blood Stopper and xenogenic bone graft were applied to the calvarial defects in 40 Sprague Dawley rats, and half of the test animals were analyzed by micro-CT after sacrification on the 7th day and the remaining half on the 28th day. According to the results of the analysis, while the bone mineral density (BMD) of the subjects sacrificed in the early period on the 7th day showed a statistically significant decrease in all groups; bone volume, tissue surface volume, bone surface area increased statistically significantly in the group in which ABS and graft were used together and in the group in which the graft was used. While the bone area/bone volume value was not statistically significant in the ABS group, it showed a statistically significant decrease in the graft and graft+ABS group. In the subjects sacrificed late on the 28th day, the BMD value was found to be statistically insignificant in the graft and graft+ABS groups, and it increased statistically significantly in the ABS group; Bone volume, tissue surface volume, and bone surface area values were statistically insignificant in the ABS group and statistically significantly increased in the graft and graft+ABS group. While the bone area/bone volume was statistically insignificant in the ABS group, this value was statistically significantly decreased in the graft and graft+ABS group. It is doubtful that ABS has a statistically significant effect on bone healing in our study. The success of ABS in bone augmentation surgery with grafts should be supported by larger and comparative studies.