Odyologların pandemi öncesi ve sonrası süreçlerde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki uygulamalarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of audiologists on the practices of special education and rehabilitation centers in the pre-pandemic and post-pandemic processes
- Tez No: 783793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Rehabilitasyon merkezinde çalışan bir odyolog eğitim verilen işitme kayıplı çocuğun işitme, dinleme, sosyal iletişim, dil ve konuşma becerilerinin gelişimini destekleyici etkinlikleri gerçekleştirir. Çalışmanın amacı; odyologların bakış açısından pandemi öncesi ve sonrasında özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde (ÖERM) yürütülen hizmetlerine ilişkin görüş, sorun ve önerilerinin incelenmesidir. Bu çalışma Türkiye'de ÖERM'lerinde çalışan ve bu çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 58 odyolog ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, odyologların ÖERM'lerindeki konumu, mesleki uygulamaları/kişisel gelişimleri, eğitim seans sürelerinin yeterliliği, işitme kayıplı çocuklara eğitim verirken yeterli görülmeyen materyal ve uygulamalar, ÖERM'lerde çalışan odyologların duygu durumu, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) işitme kayıplı çocuğa ve ailesine sunulan hizmetler, ebeveyn(ler)in çocuklarına davranış ve ilgisine yönelik görüşleri incelenmiştir. Ayrıca, odyologların işitme kayıplı çocukların ve ebeveyn(ler)inin COVID-19 öncesinde ve sonrasındaki süreçte yaşadığı zorluklara yönelik görüşü alınarak karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, COVID-19'un odyologların mesleki uygulamaları/kişisel gelişimi, işitme kayıplı çocukların rehabilitasyonu, işitsel rehabilitasyonda pandemi öncesi ve sonrası süreç, işitme kayıplı çocukların ebeveynleri, RAM ve işitsel rehabilitasyonda materyal kullanımının etkilediği görülmüştür. Odyologların görüşleriyle ÖERM'lerde ve RAM'da verilen hizmetler ortaya konulmuştur. Bu çalışma, literatürde rehabilitasyon alanında çalışan odyologların ÖERM'lerinde verdikleri hizmetler, yaşanılan sorunlarla ilgili görüşlerinin değerlendirilmesine yönelik araştırmaların sayısının yetersiz olması nedeniyle, odyoloji alanına önemli bilgiler ve işitsel rehabilitasyon alanına farklı bir bakış açısı vereceği ve sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
An audiologist working in the rehabilitation center carries out activities that support the development of hearing, listening, social communication, language and speech skills of the child with hearing loss. Purpose of the study; this study is to examine the opinions, problems and suggestions regarding the services carried out in special education and rehabilitation centers (SERC) before and after the pandemic from the point of view of audiologists. This study was carried out with 58 audiologists working in SERCs in Turkey who voluntarily agreed to participate in this study. In the study, the position of the audiologists in SERCs, their professional practices/personal development, the adequacy of the training session duration, the materials and practices that are not considered sufficient when teaching children with hearing loss, the mood of the audiologists working in the SERCs, the children with hearing loss and their families in the Guidance and Research Centers (GRC). The services provided, the views of the parent(s) on their behavior and interest in their children were examined. In addition, the opinions of audiologists regarding the difficulties experienced by children with hearing loss and their parent(s) before and after COVID-19 were compared. As a result of the study, it was seen that COVID-19 affected the professional practices/personal development of audiologists, rehabilitation of children with hearing loss, pre- and post-pandemic process in auditory rehabilitation, parents of children with hearing loss, GRC and material use in auditory rehabilitation. The services provided in SERCs and GRCs were presented with the opinions of audiologists. It is thought that this study will give and provide important information to the field of audiology and provide a different perspective to the field of auditory rehabilitation, due to the insufficient number of studies in the literature on the services provided by audiologists working in the field of rehabilitation in their SERC and the evaluation of their views on the problems experienced.