اللون في شعر بني بكر قبل الإسلام
İslam öncesi Bekiroğullari kabilesinde renk unsuru
  1. Tez No: 783808
  2. Yazar: HANAN AKKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULRAZZAK ASHRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Halep Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Renk, insan üzerinde etkisel ışınımlara sahip algısal bir görünüm olarak kabul edilmektedir. Şairler bu renklerden etkilenmiş ve bu renklerin kendilerinin duygularını ifade ettiğini idrak etmişlerdir. Bunun yanı sıra, eski ve yeni araştırmacıların çoğu, konunun dallara ayrılan anlamsal rezonanslarına derinlemesine girmeksizin, dilsel açıdan renk unsurunu incelemeye büyük bir önem vermiştir. Bu, rengin açıkça mevcut olduğu şiirsel deneylerin sanatsal bir incelemesini gerektirmektedir. Araştırma için model olarak Bekir oğulları kabilesinin şiirini seçmiştir. Bu çalışma, rengin oluşum sürecini ve özelliklerini açıklığa kavuşturmak ve Bekir kabilesini, soyunu, evlerini ve hayatını ve birçok şairin dehasına etkisini tanıtmayı amaçlamaktadır. Rengin toplumsal çağrışımları tartışılmaktadır. Ardından Bekir kabilesinin insanının ırksal, fiziki, ahlaki ve ekonomik düzeydeki değerini belirlemede rengin katkısından bahsedilmektedir. Ve mekânsal ve zamansal renk arasındaki ilişkinin doğasını araştırmaktadır. İnceleme, renge dair lafzın onun hamilinin önüne geçirilmesi veya hamilinin silinip gizlenerek rengin yerinde bırakılması veya onun betimsel görevinden alınıp nominal görevi yerine getirmeye nakledilmesi veya yeni anlamlar oluşturması için sözlük anlamından sıyrılması olgusu aracılığı ile Bekir oğulları şiirindeki rengin şiirsel çehrelerinden bahsetmek suretiyle son bulmaktadır. Daha sonra ise bu inceleme, renge dayanan karikatüristik şiirsel görünümlere ve insanların psikolojik sıkıntılarını faydalı bir biçimde teşhis etme konusuna geçmektedir.
Özet (Çeviri)
Color is accepted as a perceptual appearance with effective radiations on humans. Poets were influenced by these colors and realized that these colors express their feelings. In addition, most researchers, old and new, have attached great importance to examining the color element linguistically, without delving deeply into the branching semantic resonances of the subject. This requires an artistic examination of poetic experiments in which color is clearly present. The poem of the Bekiroğulları tribe was chosen as a model for the research. This study aims to clarify the formation process and characteristics of color and introduce the Bekir tribe, lineage, houses and life and its influence on the genius of many poets. The social connotations of color are discussed. Then, the contribution of color in determining the racial, physical, moral and economic value of the people of the Bekir tribe is mentioned. And it explores the nature of the relationship between spatial and temporal color. The analysis ends by talking about the poetic aspects of color in Bekiroğulları poetry, through the phenomenon of putting the word about color in front of its bearer, or leaving the color in place by obscuring it, or removing it from its descriptive task and transferring it to fulfilling its nominal task, or removing it from its dictionary meaning to create new meanings. Later, this review moves on to cartoonish poetic appearances based on colour, and usefully diagnosing people's psychological distress.