Diklofenak sodyum'un genotoksik aktivitesinin insan lenfosit hücrelerinde in vitro yöntemlerle araştırılması
Investigation of the genotoxic activity of diclofenac sodium in human lymphocyte cells by in vitro methods
  1. Tez No: 783861
  2. Yazar: NURAY GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TÜYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Diklofenak Sodyum; analjezik, antipiretik ve antienflamatuar etkili non-steroid anti-inflamatuar grubu bir ilaçtır. Ağrının önlenmesinde sıkça başvurulur ve uzun süreli kullanıma sahiptir. Genotoksisitesi hakkında kısıtlı ve birbiriyle çelişen veriler bulunmaktadır. Bu çalışmada, en çok kullanılan ağrı kesici etken maddelerinden olan Diklofenak Sodyum'un insan lenfositlerindeki araştırılmamış genotoksik etkileri in vitro tekniklerle araştırılmıştır. Çalışmada yöntem olarak, Sitokinez Bloklama Mikronuklues (CBMN) ve Comet testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda; Diklofenak Sodyum'un 0,75 ve 1 mg/mL dozları sağlıklı insan lenfosit hücreleri üzerinde mikronükleus oluşumunu artırarak klastojenik, hücre proliferasyonunu azaltarak ta sitotoksik bir aktivite göstermiştir. Diklofenak Sodyum'un 0,75 ve 1 mg/mL dozları Comet parametrelerinden; kuyruk uzunluğu, kuyruk yoğunluğu ve kuyruk momenti değerlerini, spontan değerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttırarak DNA üzerinde kırıklara neden olmuştur. Diklofenak Sodyum düşük dozlarda genetik açıdan risk oluşturmamıştır. Bu deneyde elde edilen verilere göre, Diklofenak Sodyum'un in vitro koşullarda sağlıklı insan lenfosit hücreleri üzerinde, doza ve süreye bağlı olarak sitotoksik ve genotoksik etkilere sahip olabileceği sonucuna ulaşılmış. Elde edilen sonuçların, daha ileri çalışmalarla desteklenmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diclofenac Sodium; It is a non-steroidal anti-inflammatory drug with analgesic, antipyretic and anti-inflammatory effects. It is frequently used in the prevention of pain and has long-term use. There are limited and conflicting data on the genotoxicity of diclofenac sodium. In this study, the uninvestigated genotoxic effects of Diclofenac Sodium, one of the most widely used painkillers, on human lymphocytes were investigated by in vitro techniques. The study used Cytokinesis Blocking Micronuclei (CBMN) and Comet test as methods. In the findings obtained; 0.75 and 1 mg/mL doses of Diclofenac Sodium have shown clastogenic activity by increasing micronucleus formation on healthy human lymphocyte cells and cytotoxic activity by decreasing cell proliferation. Diclofenac Sodium did not pose a genetic risk at low doses. According to the data obtained in this experiment, it was concluded that Diclofenac Sodium might have cytotoxic and genotoxic effects on healthy human lymphocyte cells in vitro, depending on the dose and duration. The obtained results are expected to be supported by further studies.