A statistical analysis to control pH level of main engine cooling system onboard unmanned surface vessel
İnsansız deniz aracındaki ana makine soğutma suyu sisteminin pH seviyesinin kontrolü için istatistiksel bir analiz
- Tez No: 783862
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsansız gemilere olan ilgi, son zamanlarda tüm dünyada hızla artmaktadır. Yakın gelecekte hayatımıza girecek olan bu yeni alan, bereberinde birçok soru işareti getirmektedir. Akıllarda yer alan en önemli husus ise, insansız gemilerin taşıdığı risklerin nasıl azaltılacağı ve ne kadar güvenli olacağıdır. Bilindiği gibi denizcilik sektöründe emniyet kavramı çok önemli bir yer tutmaktadır. Emniyet kavramının gemide bulunan tüm sistem/cihazlarla sağlanabilmesi için de bakım hususu denizcilik sektörünün merkezinde yer alan maddeler arasına girmiştir. İnsansız gemilerin bakım operasyonlarının yapılabilmesi için de otonom bakım sistemlerinin kurulması ve güvenle kullanılması şarttır. Ancak tam anlamıyla henüz aktif olarak insansız gemilerin kullanılmaya başlanılmaması sebebiyle otonom bakım ihtiyaçları alanında yapılan çalışmalar sınırlı kalmaktadır. Bu bilgiler ışığında; bu tezde, insansız su üstü aracındaki dizel motor bakım adımlarından biri olan soğutma suyu sistemindeki pH (potential of hydrogen) değerinin kontrol edilmesini sağlayan otonom bir sistemin geliştirilmesi hedeflenmiştir. İnsansız su üstü gemilerinde dizel motor soğutma sisteminin pH seviyesini kontrol etmek için istatistiksel bir analizin ilk aşaması olarak veri toplamayı yürütmek için değişkenler belirlenecektir. Bu operasyonel durum için gelişmiş bir istatistiksel çözümü yönetmek çok önemlidir. Belirlenen değişkenlerin birbiri ile bağlantısını ortaya çıkarabilmek adına Association Rule Mining (ARM) yaklaşımı kullanılacaktır. Operasyonel bir veri çerçevesi oluşturmak için dizel motor değişkenin sayısı tanımlanacaktır. Ardından ARM yaklaşımı ile birlikte pH değerine etki eden faktörler tespit edilecektir. Böylece insansız su üstü gemilerinin dizel motor soğutma suyundaki pH değerini kontrol edebilen otonom sistemler geliştirilebilecektir. Bu tez ile aşağıda sunulan hedeflerin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır; i.) insansız gemilerin dizel motor çalışma değerlerini saptamak, ii.) ARM yaklaşımını entegre ederek çalışma değerleri arasındaki bağlantıları ortaya çıkarabilmek, iii.) bahse konu değerlerin soğutma suyu pH değerine etkisini belirlemek, iv.) pH değerini otonom bir şekilde kontrol edebilmek için yöntemleri belirlemektir. Sonuç olarak, bu tezin mühendislere, deniz araştırmacılarına ve profesyonel denizcilere insansız suüstü gemilerinde kurulacak olan otonom bakım sistemleri hakkında katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The interest in unmanned ships has been increasing rapidly all over the world recently. This new field, which will enter our lives in the near future, brings with it many question marks. The most important issue in mind is how to reduce the risks of unmanned ships and how safe they will be. As it is known, the concept of safety has a very important place in the maritime sector. In order to ensure the concept of safety with all the systems/devices on the ship, the issue of maintenance has become one of the items at the center of the maritime industry. In order to carry out the maintenance operations of unmanned ships, it is necessary to establish and safely use autonomous maintenance systems. However, due to the fact that unmanned ships have not been actively used yet, studies in the field of autonomous maintenance needs are limited. In the light of this information; in this thesis, it is aimed to develop a diagnostic model for autonomous ships that allows controlling the pH (potential of hydrogen) value in the cooling water system, which is one of the maintenance steps of the diesel engine in an unmanned surface vehicle. As the first step of a statistical analysis to control the pH level of the diesel engine cooling system in unmanned surface ships, variables will be determined to carry out data collection. Managing an advanced statistical solution for this operational situation is crucial. Association Rule Mining (ARM) approach will be used in order to reveal the interconnectedness of the determined variables. The number of diesel engine variable will be defined to create an operational data frame. Then, together with the ARM approach, the factors affecting the pH value will be determined. Thus, development of a diagnostic model for autonomous ships that can control the pH value of the diesel engine cooling water of unmanned surface ships will be developed. With this thesis, it is aimed to achieve the following objectives; i.) to determine the operating values of the diesel engine of unmanned ships, ii.) to reveal the connections between the operating values by integrating the ARM approach, iii.) to determine the effect of these values on the pH value of the cooling water, iv.) to determine the methods to control the pH value autonomously. As a result, it is thought that this thesis will contribute to engineers, marine researchers and professional sailors about autonomous maintenance systems to be installed on unmanned surface ships.