Venöz kan alma işlemi sırasında parmak kuklası ile uygulanandikkati başka yöne çekme yönteminin çocukların ağrı düzeyi ve emosyonel göstergelerine etkisi
The effect of distraction method applied with finger puppet onpain level and emotional indicators of children during venous blood collection procedure
  1. Tez No: 783871
  2. Yazar: MURAT CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma, kan alma işlemi sırasında parmak kuklası ile uygulanan dikkati başka yöne çekmenin çocukların ağrı düzeyi ve emosyonel göstergelerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneyselsel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Eylül 2021 - Mart 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir hastanenin çocuk acil servisine başvuran 3-6 yaş aralığındaki çocuklar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini, örneklem seçim kriterlerine uyan 80 çocuk oluşturdu (müdahale: 40, kontrol: 40). Araştırmanın verileri Çocuklara ve Ebeveynlerine Yönelik Tanıtıcı Bilgi Formu, FLACC Ağrı Değerlendirme Skalası, Çocuklarda Emosyonel Göstergeler Ölçeği (ÇEGÖ) ve parmak kuklası ile toplandı. Müdahale grubuna kan alma sırasında parmak kuklası oynatılarak çocuğun dikkati işlemden uzaklaştırıldı. Kontrol grubundaki çocuklara rutin kan alma işlemi yapıldı. Kan alma işlemi öncesi ve sırasında çocukların ağrı ve emosyonel durumu kan alma işlemini gerçekleştiren gözlemci tarafından değerlendirildi. Müdahale grubundaki çocukların ağrı puan ortalamaları ile ÇEGÖ puan ortalamalarının kontrol grubundaki çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğu bulundu (p0,05). Bu araştırma sonucunda kan alma işlemi sırasında parmak kuklası ile dikkati başka yöne çekmenin hem çocukların ağrısını azaltmada, hem de emosyonel durumlarını olumlu yönde değiştirmede etkili olduğu bulundu. Pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin ağrılı işlemlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini yönetmede parmak kuklası ile dikkati başka yöne çekme yöntemini kullanmaları önerilir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a randomized controlled experimental study to determine the effect of distraction applied with finger puppet during the blood collection process on the pain level and emotional indicators of children. The population of the study consisted of children aged 3-6 years who applied to the pediatric emergency department of a hospital in Istanbul between September 2021 and March 2022. The sample of the study consisted of 80 children who met the sample selection criteria (experimental: 40, control: 40). The data of the study were collected with the Introductory Information Form for Children and Their Parents, the FLACC Pain Assessment Scale, the Children's Emotional Indicators Scale (CEIS) and finger puppets. The attention of child was distracted from the procedure by moving a finger puppet during blood collection to the experimental group. The children in the control group underwent routine blood collection. The pain and emotional state of the children before and during the bloodletting were evaluated by the observer who performed the bloodletting. It was found that the mean scores of pain and the CEIS of the children in the experimental group were statistically significantly lower than the children in the control group (p0,05). As a result of this research, it was found that distraction with a finger puppet during the blood collection was effective both in reducing the pain of children and in changing their emotional state in a positive way. It is recommended that nurses working in pediatric clinics use the finger puppet distraction method to manage the negative effects of painful procedures on children.