Çanakkale ili merkezinde bulunan ağaçların rüzgardan deforme olma durumlarının peyzaj tasarımına etkisi
The effect of wind deformation of trees in the center of Çanakkale on landscape design
  1. Tez No: 783883
  2. Yazar: SİMGE ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Peyzaj tasarımlarında kullanılan ve tasarımın amacını oluşturan en önemli faktör bitkilerdir. Bitki türleri ve özellikleri bakımından tasarımın unsurları bu çerçevede gerçekleşir. Tasarımları oluştururken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri iklimdir. Bu hususların içinde rüzgar faktörü büyük önem taşımaktadır. Rüzgar hızı ve şiddeti peyzaj alanlarındaki tüm bitkilere etki etmektedir. Rüzgar atmosferdeki havanın doğal ve çoğunlukla yatay yöndeki hareketleridir. Ülkemizin dünyanın kuzey yarım küresinde bulunması sebebiyle kuzey bölgelerinden esen rüzgarlar soğuk, güney bölgelerinden esen rüzgarlar sıcak tesir etmektedir. Rüzgarlar sayesinde korbondioksit değişimi dengelenir, fotosentez artar, bitkilerin kökleriyle toprağa tutunmasını sağlar, bitki sporlarının taşınmasına yardımcı olarak döllenmeyi sağlar. Bu faydaların yanında olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Şiddetli rüzgarlarda; gündelik hayat etkilenmekte, çatı uçmaları ve ağaç devrilmeleri çevreye zarar vermektedir. Araştırma alanını oluşturan Çanakkale kent merkezindeki bitki türleri içerisinden ağaçlar ele alınmış olup belirli caddeler araştırmanın alanını oluşturmaktadır. Çanakkale İli bulunduğu konum ve doğal özellikleriyle birlikte değerlendirilmiştir. Yapılan gözlem ve verilerden yola çıkarak belirlenen bu alanlardaki ağaçların rüzgardan ne derece etkilendikleri, peyzaj tasarımlarına yansıyan etkisi incelenmiş ve tespit edilen deformeler var ise bu sorunlara yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants are the most important factor used in landscape designs and constituting the purpose of the design. The elements of the design in terms of plant species and characteristics are realized within this framework. One of the issues to be considered while creating designs is the climate. Among these issues, the wind factor is of great importance. Wind speed and intensity affect all plants in landscape areas. Wind is the natural and mostly horizontal movement of air in the atmosphere. Since our country is located in the northern hemisphere of the world, the winds blowing from the northern regions are cold and the winds blowing from the southern regions are hot. Thanks to the winds, the exchange of carbon dioxide is balanced, photosynthesis increases, it allows the plants to hold on to the soil with their roots, helps the plant spores to be transported, and ensures fertilization. Besides these benefits, there are also negative effects. In strong winds; daily life is affected, roof blows and tree falling damage the environment. Among the plant species in the city center of Çanakkale, which constitutes the research area, trees are discussed and certain streets form the area of the research. Çanakkale Province has been evaluated together with its location and natural features. Based on the observations and data, the extent to which the trees in these areas are affected by the wind and the effect reflected on the landscape designs are examined, and if there are deformities detected, solutions are offered for these problems.